„Kiedy piszemy, czujemy się wolni”

Ponad 30 osób - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w warsztatach literackich zorganizowanych przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną 27 października 2009 r.

Warsztaty rozpoczęły się wykładem na temat możliwości literatury i miejsca poezji we współczesnym świecie. - Większość z nas ma wrażenie, że poezja jest dodatkiem, ubarwieniem naszego życia, poezja kojarzy nam się z odświętnością (...) poezja nie ma celu, kiedy piszemy czujemy się wolni - mówił prowadzący Wojciech Bonowicz.

Na pytanie, czym dla nich jest poezja, młodzież odpowiadała: Jest czymś metaforycznym; kiedy piszemy wiersz, wyłączamy się ze świata, wyzwalamy w sobie uczucia, stajemy się wulkanem...

Materiałem do analizy podczas warsztatów były m.in. wiersze Haliny Poświatowskiej, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Marcina Sendeckiego. Te niejednorodne teksty poetyckie i zróżnicowane formy wiersza miały na celu pokazanie młodym ludziom różnych sposobów „poezjowania”. - Poezja stara się ożywiać świat języka - tworzy metafory poprzez zaskakujące zestawienia (...) w poezji często dochodzą do głosu nasze tłumione emocje - wyjasniał poeta.

Wojciech Bonowicz jest autorem czterech tomów wierszy - „Wybór większości” (1995), „Hurtownia ran” (2000), „Wiersze ludowe” (2001), „Pełne morze” (2006) - za który otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia, biografii ks. Józefa Tischnera, a także tomów rozmów, m.in. z Janiną Ochojską i o. Leonem Knabitem. Na co dzień pracuje jako redaktor w Wydawnictwie ZNAK. Jego teksty można przeczytać w „Tygodniku Powszechnym”.

Podczas warsztatów poddano analizie również wiersze samych uczestników. W. Bonowicz radził młodym poetom nieużywanie znanych, wielokrotnie w literaturze wykorzystywanych porównań, a także próbowanie szukania równowagi pomiędzy używaniem metafor a mówieniem wprost.

- Co ważne i o czym powinien wiedzieć każdy piszący, to konieczność czytania innych - jeśli z wierszami chcemy przebywać, musimy czytać poezję (...), piszemy dlatego, że czytamy - mówił na zakończenie.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu KROŚNIEŃSKI KALEJDOSKOP LITERACKI - promocja literatury najnowszej, realizowanego przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu LITERATURA I CZYTELNICTWO oraz z dotacji Gminy Krosno.

Patronat medialny nad projektem objęli: Tygodnik „Nasz Głos” oraz portal www.KrosnoCity.pl.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony