„Wierzę w inteligencję czytelników”

Debiutował w 2000 roku zbiorem opowiadań - „Podróże w miejscu”, rok później ukazała się powieść „Ulica”, następnie „Tartak”, w 2005 roku opowiadania „Szklana huta, w ubiegłym roku powieść „Niech to nie będzie sen”.

Daniel Odija - pisarz na co dzień mieszkający w Słupsku - 18 listopada 2009 roku spotkał się z czytelnikami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym Biblioteki.

Pisarz opowiedział m.in. o początkach swojej twórczości. - Zacząłem od zapisywania tego, co znałem. Wszystko zaczęło się w 1997 roku - śmierć bliskich osób, a równocześnie narodziny dziecka - to zdarzenia, które istotnie wpłynęły na życie D. Odiji. - Musiałem przewartościować swoje życie, zacząć pracować, spotykałem różnych ludzi. Musiałem to wszystko odreagować, zawrzeć w literaturze i wtedy napisałem „Ulicę” - mówił. Bohaterowie książki to często ludzie z marginesu, którzy biedę topią w alkoholu, ludzie nieprzystosowani, nie potrafiący odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Podobne środowiska pisarz przedstawia w opowiadaniach „Szklana huta” - często to ludzie bezskutecznie poszukujący pracy, bez perspektyw na przyszłość. Jedyną ucieczką od brutalnej rzeczywistości jest świat marzeń - w książkach Odiji realność miesza się ze snem, a przeszłość z teraźniejszością.

Również akcję „Tartaku” pisarz osadził w zapomnianym popegeerowskim srodowisku. Mieszkańców wioski łączy bieda, brak perspektyw, ciągłe utyskiwanie i nienawiść żywiona wobec bogaczy. Powieść znalazła się wśród finalistów Nagrody Nike, została również wystawiona w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Prozę Daniela Odiji trafnie podsumowuje krytyk Robert Ostaszewski: Autor „Tartaku” ma zmysł obserwacyjny jak mało który młody prozaik; potrafi wnikliwie opisać rzeczywistość, empatycznie, ale bez złudzeń; umie z mikroopowieści przedstawiających losy wielu bohaterów złożyć spójną opowieść; ciekawie łączy dosadną mowę swoich bohaterów z językiem literackim w opisach.

Pisarz pytany na spotkaniu o zasadność pokazywania w literaturze brutalnych stron życia mówił: Wierzę w inteligencję moich czytelników, do literatury trzeba podejść z dystansem. Jak twierdzi, pisanie go uspokaja, stanowi próbę zrozumienia świata, ale to rzeczywistość przerasta literaturę. - Życie jest o wiele bardziej zmysłowe, okrutne i brutalne, i o wiele piękniejsze, niż to co jest napisane - mówi.

Swego rodzaju wyrazem tęsknoty za utraconym rajem jest książka „Niech to nie będzie sen”. Powieść jest dygresyjna, realizm przeplata się tu z oniryzmem. Niespełniony pisarz - Adam Nowak - próbuje naprawiać swoje życie wracając wspomnieniami do przeszłości. - Myślę, że ta książka bardzo różni się od innych, niesie przesłanie, że należy cieszyć się z cudu, jakim jest życie - mówi pisarz.

Najnowsza książka Daniela Odiji ma się ukazać na początku 2010 roku pt. „Kronika umarłych”. Fragmenty prozy pisarza można znaleźć również w czasopismach literackich, m.in. w „Autografie”, „Ha!arcie”, „Sycynie”, „Dekadzie Literackiej”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu KROŚNIEŃSKI KALEJDOSKOP LITERACKI - promocja literatury najnowszej, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu LITERATURA I CZYTELNICTWO oraz z dotacji Gminy Krosno.

Patronat medialny nad projektem objęli: Tygodnik „Nasz Głos” oraz portal www.KrosnoCity.pl.

youtube-logoZobacz relację wideo (14:53)

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony