Literatura to przygoda

10 grudnia 2009 r. w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym Biblioteki odbyło się spotkanie z krytykiem, prozaikiem, felietonistą Robertem Ostaszewskim. Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka.

R. Ostaszewski – jak sam mówi – początkowo traktował literaturę jako hobby, dopiero po rozpoczęciu studiów polonistycznych literatura stała się jego pasją i sposobem na życie. Jego liczne teksty krytyczne można przeczytać m.in. w „Dekadzie Literackiej”, „FA-arcie”, „Nowych Książkach”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze” i „Twórczości”.

Pytany o rolę krytyków w promowaniu najnowszej literatury mówi, że udział krytyki w sukcesie pisarzy jest dzisiaj coraz mniejszy. Potwierdzeniem tego była również przytoczona przez prowadzącą spotkanie opinia Przemysława Czaplińskiego, diagnozująca stan polskiej literatury. Coraz częściej przestaje mieć znaczenie, jak książka jest napisana, a liczy się głównie promocja medialna. – Nie jestem zdania, że pisarz powinien się za wszelką cenę wypromować, bo ta droga prowadzi donikąd, twórca staje się „medialną kukiełką”. (…) Książka stała się towarem i to stało się smutne – mówił Ostaszewski. Sam pisze, bo według niego pisanie nie wyklucza uprawiania krytyki: – Jestem w stanie dostrzec rzeczy, które umykają tym, którzy kurczowo trzymają się jednej dziedziny aktywności.

W 2002 roku wydał powieść „Troję pomścimy” i zbiór felietonów „Odwieczna, acz nieoficjalna”, w 2005 – zbiór opowiadań „Dola idola i inne bajki z raju konsumenta”, a jego najnowsza książka pt. „Etapy. Rozmowy z pisarzami (i nie tylko)” to zbiór wywiadów z ponad dwudziestoma osobami z kręgu literatury najnowszej, uzupełnionymi o teksty krytyczne autora i fotografie Marty Eloy Cichockiej. Ostaszewski pyta pisarzy o ich wizję pisarstwa, twórczości, literatury i jej celów – od każdego dostaje inną odpowiedź. Najbardziej zapamiętał z tych wywiadów rozmowę z Marianem Pankowskim. Z rozmów, których nie udało mu się zrealizować, a które ma w planach to m.in. wywiad-rzeka z Olgą Tokarczuk.

Pytany o zjawiska, które dostrzega w najnowszej literaturze, R. Ostaszewski wymienił m.in. obserwowany w ostatnich latach rozwój prozy reportażowej oraz prozy kryminalnej. Pisarz jest również redaktorem Portalu Kryminalnego i współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, którego szósta edycja zakończyła się 3 grudnia we Wrocławiu. Pytany o powody, dla których kryminał zyskuje w ostatnich latach taką popularność mówi, że być może jest to skutek zmęczenia czytelnika literaturą ambitną i różnorodności gatunkowej, charakterystycznej dla współczesnego kryminału.

Spotkanie z Robertem Ostaszewskim było ostatnim z działań planowanych w ramach projektu pn. KROŚNIEŃSKI KALEJDOSKOP LITERACKI – promocja literatury najnowszej, realizowanego przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną od września tego roku. Projekt był współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu LITERATURA I CZYTELNICTWO oraz Gminę Krosno.

Patronat medialny nad projektem objęli: Tygodnik „Nasz Głos” oraz portal www.KrosnoCity.pl

We wszystkich działaniach projektu uczestniczyło w sumie ponad 900 osób.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony