Tydzień Bibliotek w Filii nr 4

Tydzień Bibliotek w Filii nr 4 przebiegał pod takim samym hasłem, jak we wszystkich bibliotekach w całej Polsce. Że Biblioteka to plus potwierdzili wszyscy uczestniczący w tym czasie w imprezach i wypełniający ankietę (163 osoby). Jako pierwsi świętowanie Tygodnia rozpoczęli nasi najmłodsi czytelnicy z Przedszkola nr 2, którzy przychodząc do nas przywitali nas słowami: „Książki imieniny, idziemy do niej w odwiedziny”. Na tę uroczystość dzieci przygotowały w prezencie krótki program artystyczny. Składały się na niego pięknie recytowane wiersze o książce i nie tylko oraz piosenki i tańce. Dodatkowo w prezencie dzieci przyniosły samodzielnie wykonane, kolorowe zakładki do książek. Ksiażki - główny bohater spotkania – przyciągały dzieci kolorowymi okładkami zachęcając do przeglądania. Zawarta w ten sposób znajomość, miejmy nadzieję, zaowocuje w przyszłości częstszymi odwiedzinami w bibliotece. Jak to na imieninach bywa, sześciolatki zostały poczęstowane słodyczami.

Przez kolejne dwa dni uczniowie dwóch klas piątych i szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie brali udział w multimedialnej lekcji bibliotecznej pt. Z biblioteką do sukcesu. Celem lekcji było pokazanie biblioteki jako miejsca, gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę, ale jako instytucji, która posiada szeroką ofertę różnorodnych zajęć dla dzieci i młodzieży, prowadzi działalność bibliograficzno-informacyjną, umożliwia dostęp do Internetu. Prezentacja multimedialna składała się z dwóch części. W pierwszej uczniowie mieli okazję w skrócie poznać historię bibliotek i ich rolę w dawnych społeczeństwach, natomiast w części głównej uwaga skupiona została na naszej Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, a w szczególności Filii nr 4. Dużym zainteresowaniem cieszyły się propozycje działań kierowane właśnie do nich. Dzieci aktywnie włączyły się w dyskusję i rozmowę na temat roli, jaką pełni Biblioteka, chętnie wymieniały jej zalety i próbowały odpowiedzieć na pytanie: Czy książka i Biblioteka może pomóc w osiąganiu sukcesów?

Natomiast przygotowana dla gimnazjalistów z Gimnazjum nr 2 w Krośnie lekcja pt. Dziesięć kroków w drodze przez wiersz - klucze interpretacji miała za zadanie pomóc im zmierzyć się z trudnym tematem, jakim jest interpretacja wiersza. Dzięki tej lekcji okazało się, że analiza i interpretacja wiersza może być nie tylko ciężką i nudną pracą, ale ciekawą i odkrywczą, a wszystko zależy od nastawienia, z jakim podchodzi się do poezji. Spotkanie było wskazówką, jak „oswoić” wiersz i wydobyć z niego ukryty pod metaforami sens.

W Tygodniu Bibliotek, przygotowując imprezy dla dzieci i młodzieży, nie zapomniano również o osobach starszych, mieszkańcach Domu Opieki Społecznej w Krośnie, do których co miesiąc docieramy z książką. Książki ważne w życiu to temat szczególnego, wspomnieniowego spotkania, na którym rozmawiano o przeczytanych do tej pory książkach. Spośród wymienionych tytułów za najbardziej znaczącą wiele osób uznało Biblię. Ta książka bywała często drogowskazem w życiu, wskazując dobro i zło, ucząc miłości do Boga i drugiego człowieka.

Mamy nadzieję, że dzięki tym imprezom Tydzień Bibliotek będzie kojarzony jako coroczne święto biblioteki i książki.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony