FERIE NA WESOŁO czyli Wesoły zwierzyniec

Od 2 do 14 lutego 2009 r. dzieci w wieku od lat 3 do 15 uczestniczyły w cyklu zajęć przygotowanym w czytelni Oddziału dla Dzieci Ferie na wesoło, czyli wesoły zwierzyniec. Każdego dnia poznawały najzabawniejsze książkowe zwierzaki, które je bawiły i rozśmieszały. Słuchając fragmentów książek, spotkały psiaki-łobuziaki z powieści J. Dale´a „Psia szkoła”, niesforne kociaki opisane przez T. Trojanowskiego w „Kocich historiach”, ptaki-dziwaki ze zbiorku Wandy Chotomskiej „Nasze ptaki” oraz Jana Brzechwy „Kaczkę dziwaczkę”, „Ptasie radio”, „Ptasie plotki” i inne. Poznały fruwające olbrzymy, czyli zwierzęta które chciały latać, jak prosiaczka z opowieści A. Rodowicza „O prosiaczku, który chciał fruwać”, zagadkowe pingwiny z opowiadania A. Bahdaja „Mały pingwin Pik-Pok”, małpie figle z komiksu K. Makuszyńskiego „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”, humorzaste futrzaki, takie jak stworzony przez T. Trojanowskiego „Włochacz i obca cywilizacja”.

Oprócz historii o zwierzętach wysłuchali pięknej „Opowieści o przyjaźni” Lise von Keyserking z okazji Walentynek. Te czytane głośno niezwykłe historie po zajęciach były chętnie wypożyczane do domu. Największą popularnością cieszyły się zajęcia plastyczne związane tematycznie z poznanymi danego dnia pozycjami, i tak wycinali pieski z kolorowego papieru, kocie maski karnawałowe, wyklejali domowe kociaki, robili portrety Kaczki Dziwaczki, wycinali ptaka z serduszkiem, robili zwierzęta metodą origami, skaczące małpki z kolorowego papieru, pingwina wyglądającego „jak żywy”, misia koalę z papieru i wełny, myszki-łasuchy z serem, czy witraże z mądrą sową. Nie mniejszą popularnością cieszyły się konkursy błyskawiczne: głośnego czytania wierszy, recytatorskie, na których prezentowano swoje ulubione utwory, opowiadanie dowcipów szkolnych, kalambury, zabawy w mini-teatrzyk, krzyżówki, zgadywanki i różnorodne gry towarzyskie i ruchowe. Oglądano także różnorodne bajki filmowe, np. „W Mysiej Dolinie”, „Kapitan Nemo i 20 tysięcy mil podwodnej żeglugi”, „Urodzinowy pociąg”, „Czerwony traktorek - nowe przygody”.

Uczestnicy ferii wzięli udział w konkursie plastycznym Twój najzabawniejszy bohater książkowy, w którym rywalizowali z kolegami z wszystkich filii bibliotecznych w mieście. Z wybranych prac w Oddziale nagrody otrzymały Barbara Szopa i Kinga Król. Wszyscy mali plastycy świetnie się bawili na Feryjnym Wernisażu Dziecięcym, który odbył się w naszej czytelni 12 lutego.

W feriach bibliotecznych uczestniczyło 169 dzieci.

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2022
P W Ś C P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Początek strony