Zakładka - śmieszka

Zakładka to tasiemka lub wstążka przymocowana do górnej kapitałki, wystaje poza dolny brzeg książki, służy do zaznaczania czytanej stronicy. W formie luźnej i ozdobnej wyrabia się ją z kartonu( niekiedy z tekstem reklamowym), skóry i tkanin. Przenosi się je z książki do książki (definicja z Encyklopedii Wiedzy o Książce).

Zakładka była tematem głównym konkursu plastycznego dla klas I-III szkół podstawowych. Nosił on tytuł Wesoła zakładka do książki.

Dzieciom spodobała się propozycja wykonania tak oryginalnego przedmiotu, a świadczy o tym liczba prac konkursowych - 78. Wykonano je różnorodnymi technikami plastycznymi. Są zakładki w kształcie postaci bohaterów książkowych, zakładki „patrzące”, zakładki-różdżki, zakładki-plecionki, zakładki-kolaże, zakładki malowane kredkami, farbami akwarelowymi, temperą, zakładki-wyklejanki z papieru, materiału, różnorodnych nici i wełen, koralików, a wszystkie są barwne, wesołe i pełne radości.

Jury po długich dyskusjach postanowiło przyznać 6 równorzędnych nagród i 7 wyróżnień.

Nagrody otrzymali: Wiktoria Rosołowska, Katarzyna Pelczar (obie ze Szkoły Podstawowej nr 1), Magdalena Sienkiewicz (Szkoła Podstawowa nr 7), Maciej Szwed (Szkoła Podstawowa nr 8), Karolina Zabiega, Bartłomiej Kopacz, Wiktoria Wilusz (cała trójka ze Szkoły Podstawowej nr 15).

Wyróżniono prace Kamila Sebastianki (Szkoła Podstawowa nr 15), Urszuli Kasprzyk (Szkoła Podstawowa nr 1), Karoliny Wojewody, Katarzyny Karamon, Kingi Głowackiej, Klaudii Koniecznej (wszystkie ze Szkoły Podstawowej nr 14).

Rozstrzygniecie konkursu odbyło się na Majowym Wernisażu Dziecięcym w czytelni Oddziału dla Dzieci. Otwarto wystawę prac konkursowych, spożyto „małe co nieco” i jak zwykle to bywa wśród dzieci - znakomicie się bawiono.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony