Święto Herberta w Bibliotece

Pan Cogito - pomiędzy poetą a czytelnikiem - pod takim hasłem 6 listopada 2008 r. odbył się w Bibliotece konkurs wiedzy o Zbigniewie Herbercie, zrealizowany w ramach obchodów Roku Herberta w Krośnie.

Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości poety, inspirowanie do sięgania po utwory spoza kanonu obowiązującego w szkole oraz twórczej interpretacji poezji i prozy Zbigniewa Herberta.

Rok 2008 ustanowiony został Rokiem Herberta na mocy Uchwały Sejmu RP z okazji 10. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Jego twórczość - jak mówi Wisława Szymborska - to w literaturze, nie tylko polskiej, ale i światowej, wartość bezwzględna. Czas jej nie skruszy, bo zawsze będą czekały ludzi dramatyczne wybory, nadzieje i złudzenia, i konieczność rozpoznania prawdy w zamęcie rzeczywistości. A o tym właśnie pisał Herbert aż do śmierci. Doskonałym potwierdzeniem tych słów był zakres informacji o poecie przedstawiony podczas zmagań konkursowych.

Uczestnicy - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w twórczy i pomysłowy sposób zaprezentowali nie tylko wybrane fragmenty poezji i prozy poety, ale również w formie multimedialnej przedstawili biografię Herberta, obszernie pokazując niezwykłe życie poety, głównie w kontekście jego podróży.

3-osobowe zespoły zaprezentowały się w trzech konkurencjach. Pod hasłem „Herbert na scenie słowa”, uczniowie przedstawili inscenizacje słowno-muzyczne oparte na fragmentach twórczości poety. Prezentacjom towarzyszyły ciekawe scenografie i kostiumy. Nie mniej interesujące były prezentacje multimedialne poświęcone podróżom poety, często wzbogacone muzyką i komentarzem słownym uczestników.

Każdy z zespołów musiał również odpowiedzieć na zestaw dwóch losowo wybranych pytań, m.in.: Kogo Herbert uczynił tytułowym bohaterem dramatu „Rekonstrukcja poety”, Jaki tytuł nosił zbiór esejów Herberta, do napisania których inspiracją była podróż na Kretę i zwiedzany przez niego pałac w Knossos, W którym roku Herbertowie wyjechali ze Lwowa do Krakowa, Do jakiego kraju poeta odbył swą ostatnią zagraniczną podróż.

Suma punktów uzyskanych przez poszczególne zespoły w trzech konkurencjach zadecydowała o przyznaniu miejsc. Całość konkursu oceniało jury w składzie: Małgorzata Błaż - inspektor w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna, Anna Jakubik-Poręba - instruktor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, Wanda Belcik - kierownik Działu Informacyjno-Regionalnego Biblioteki oraz Jan Tulik - poeta, prozaik, krytyk. Jurorzy zaznaczali wysoki poziom przedstawionych prezentacji, a jak podkreślił J. Tulik to konkurs, w którym nie ma przegranych. Wiedza, którą uczestnicy zdobyli przygotowując się do rywalizacji, będzie przez nich na pewno wykorzystana w przyszłości.

Jury postanowiło przyznać dwa pierwsze miejsca: zespołowi z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w składzie: Beata Adamik, Iga Józefczyk i Sebastian Nycz pod opieką Zofii Barteckiej Prorok oraz uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie - zespół w składzie: Mateusz Królicki, Anna Penar, Anna Smoleń pod opieką Małgorzaty Wacławskiej. Drugie miejsce przyznano zespołowi z III Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośniew składzie: Paweł Muller, Natalia Sowińska, Piotr Ziemiański pod opieką Marzeny Gęsiak, natomiast trzecie miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie - zespół w składzie: Anna Gościńska, Ilona Piekarska, Marcelina Słowik pod opieką Bogusławy Kopczyk, czwarte miejsce otrzymali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w składzie: Elżbieta Korzeniowska, Katarzyna Matelowska, Katarzyna Wdowiarz pod opieką Tamary Grodeckiej-Zaremby, piąte miejsce jury przyznało drugiemu zespołowi III Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w składzie: Magdalena Baran, Magdalena Kielar, Dominika Such pod opieką Marzeny Gęsiak, natomiast szóste miejsce przypadło uczniom Zespołuu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie - zespół w składzie: Dominika Hurich, Iwona Gałuszka, Dominika Ślusarczyk pod opieką Małgorzaty Fejkiel i Jadwigi Kupczyk.

Konkursu wiedzy o Zbigniewie Herbercie został zrealizowany przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w ramach Projektu JASKINIA FILOZOFÓW - Obchody Roku Zbigniewa Herberta w Krośnie z Programu HERBERT i był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Krosno.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony