Wiersz powinien być komunikatem

Jakie błędy najczęściej popełniają młodzi poeci, jakimi zasadami kierować się przy pisaniu wierszy, w jaki sposób wzorować się na innych tworząc własne utwory - to tylko niektóre z zagadnień omówionych podczas warsztatów poetyckich zorganizowanych w Bibliotece 22 października 2008 r.

W warsztatach uczestniczyło 30 osób - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Wszyscy mają za sobą pierwsze próby literackie, a warsztaty stały się dla nich okazją do dyskusji na temat poezji, prezentowanych tekstów jak również motywacji do pisania.

Warsztaty prowadził znany poeta i krytyk z Sopotu, autor dwunastu zbiorów wierszy, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Topos” - Krzysztof Kuczkowski. - Wiersz jest pewną strukturą - tworzy się go przy pomocy zasad mniej lub bardziej określonych, ale trzeba je poznać. Poezja składa się nie z abstraktów, ale z konkretów; tym, co karmi wiersz, jest rzeczywistość - ta uchwytna, realna, a nie wymyślona. Dorosły poeta patrzy na świat i widzi szczegół, który potrafi go zachwycić, natomiast początkujący poeta pisze o swoich emocjach - mówił.

K. Kuczkowski zwrócił również uwagę na rolę mistrza - mentora, który młodemu poecie powinien pokazywać właściwą drogę. Równie ważne jest naśladowanie innych, bo w ten sposób można uczyć się dobrego pisania. Ale prawdziwym poetą taka osoba staje się dopiero wtedy, kiedy odrzuca to, co początkowo naśladowała.

Dłużyzny, mało oryginalny język, abstrakcje i uogólnienia, pisanie rzeczy oczywistych zamiast sugerowania, pompatyczność, przestawki składniowe, „wata” słowna - to najczęstsze błędy, które popełniają początkujący poeci. Prowadzący warsztaty radził, jak unikać tego typu potknięć w wierszach. - W poezji, jak w każdym innym dziele literackim, błędów robić nie należy. Pisanie przypomina pracę rzeźbiarza. Tak długo trzeba nad wierszem pracować, odrzucać zbędne elementy, aż zostanie tekst jasny, prosty, mądry. Wiersz ma być jakimś komunikatem, spotkaniem z drugim człowiekiem - mówił Krzysztof Kuczkowski.

Uczestnicy warsztatów tworzyli również własne wiersze wzorując się m.in. na tekstach Tadeusza Różewicza i Tadeusza Śliwiaka. Te ćwiczenia literackie miały na celu pokazanie młodym ludziom, jak można tworzyć własne utwory inspirując się tekstami innych, zachowując przy tym strukturę i rytm pierwowzoru.

Warsztaty były jednym z segmentów realizowanego przez Bibliotekę od kwietnia tego roku projektu „W przestrzeniach literatury - Krośnieńskie Spotkania z Literaturą Współczesną” w Programie Operacyjnym PROMOCJA CZYTELNICTWA przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Krosno, w ramach którego odbyły się spotkania m.in. z Andrzejem Stasiukiem, Manuelą Gretkowską, Wojciechem Bonowiczem, Ewą Sonnenberg.

 

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony