Pisać to za mało

Wyróżniana wieloma prestiżowymi nagrodami, laureatka konkursu „Książka Roku 2007” za powieść „Pozłacana rybka”, ciesząca się uznaniem krytyków i czytelników Barbara Kosmowska 24 września 2008 r. spotkała się z młodzieżą w Filii nr 8 - dla Dzieci.

Barbara Kosmowska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.

Debiutowała jako licealistka w latach 70. XX w. na łamach czasopisma „Na przełaj”; w latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich. Jej pierwsza powieść „Głodna kotka” wydana została w roku 2000. W 2001 ukazał się „Teren prywatny”; w 2002 „Prowincja”, „Gobelin”; w 2003 „W górę rzeki”; w 2004 „Niebieski autobus”, ostatnia powieść pisarki nosi tytuł „Hermańce”.

Barbara Kosmowska jest także autorką książek dla dzieci i młodzieży. Za powieści „Buba” i „Buba - sezon ogórkowy” otrzymała wyróżnienie w konkursie „Uwierz w siłę wyobraźni” oraz nominację do Nagrody Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”. Najnowsza książka B. Kosmowskiej dla młodzieży - „Puszka” ukazała się w 2008 roku.

Liczne pytania ze strony uczestników spotkania pozwoliły autorce na szeroką prezentację własnej twórczości - książek, po które sięgają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Barbara Kosowska znalazła atrakcyjny sposób na wzbudzenie w młodym czytelniku wrażliwości i życzliwości. Umiejętnie zachęca do zwrócenia uwagi na to, co ważne w przyjaźni i co warto cenić w ludziach. Te edukacyjne wartości książek pisarki sprawiły, że jej powieści zaczęły być wykorzystywane na lekcjach języka polskiego.

Ale - jak sama mówi - pisać to za mało, trzeba przede wszystkim czytać. Na pytanie, co sądzi o Harrym Potterze, odpowiadała: Lubię małego czarodzieja za spędzenie tych, co nic nie czytali do biblioteki, ale polscy autorzy jak Joanna Olech, Anna Onichimowska, Grzegorz Kasdepke - wcale nie są gorsi od brytyjskiej pisarki i warto po nich sięgać.

Sama zaczęła czytać pod wpływem książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”, która długo była jej ulubiona lekturą. Obecnie Barbara Kosmowska przygotowuje do wydania zbiór wierszy.

Na zakończenia spotkania pisarka wręczyła nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego na reklamę ulubionej książki. Jury pod przewodnictwem Marii Jurkowskiej - dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie nagrodziło dziesięć prac uczniów krośnieńskich szkół podstawowych nr 3, nr 4 i nr 8: Przemysława Surmacza, Emilii Hejnar, Gabrieli Klimek, Jana Catapano, Aliny Kowalskiej, Patrycji Lorenc, Joanny Gałązki, Sławomira Trznadla, Sary Kolanko i Kamili Haligowskiej.

Wśród najczęściej reklamowanych książek znalazły się: „Akademia Pana Kleksa” J. Brzechwy, „Pinokio” C. Collodiego, „Baśnie” H. Ch. Andersena oraz wydawnictwa Walta Disneya.

Zarówno spotkanie z Barbarą Kosmowską, jak i konkurs plastyczny zostały zrealizowane w ramach projektu Z książką w roli głównej... Animacja czytelnictwa dziecięcego 2008 z Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Krosno. Głównym celem projektu, realizowanego od kwietnia 2008 roku przez Bibliotekę, jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacja wartościowej literatury.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony