„Artyści nie zawsze są dobrymi politykami”

Pisarka, dziennikarka, scenarzystka, założycielka Partii Kobiet - Manuela Gretkowska - 24 września 2008 r. spotkała się z czytelnikami Biblioteki. Uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych postaci literatury współczesnej, zyskuje kaądą swoją nową książką coraz szersze grono czytelników, przy nie zawsze pochlebnych recenzjach krytyków.

Spotkanie od początku przerodziło się w ożywioną dyskusję. M. Gretkowska mówiła o swojej twórczości, choć pytania czytelników dotyczyły szczególnie jej poglądów etycznych i politycznych. Autorka „Polki” wprowadziła swą obecnością przyjazną aurę, okazała się być osobą bardzo stonowaną w kontaktach z czytelnikami, przyjaźnie i ciepło ustosunkowaną do licznie zgromadzonych w Czytelni Biblioteki osób.

- W pisaniu ważna jest siła argumentów, a nie ekspresja - mówiła odpowiadając na pytanie o wpływ jej działalności politycznej na sposób pisania. - Staram się, żeby to, co piszę i robię, było podane w sposób prosty i za pomocą prostych zdań. Staram się je układać tak, żeby żadne nie było zbędne. Zamiast rzeczy skomplikowanych, wysublimowanych, najlepsza jest prostota i to, co zwykłe. Można pisać skomplikowanie, hermetycznie, ale wtedy traci się wielu czytelników.

Przyznała, że w polityce nie ma sentymentów, każdy jest przeciw każdemu, zatem wciąż wisi nad nami pytanie: a gdzie w tym wszystkim jesteśmy my, poszczególni, tzw. przeciętni obywatele. Autorka „Obywatelki” wyznała, że jest katoliczką, która przyjęła sakramenty, ale niepokoi ją brak wyraźnego oddzielenia nauki Kościoła od polityki.

- Partia Kobiet istnieje, ja się wycofałam. Artyści nie zawsze są dobrymi politykami. Moje refleksje są dosyć gorzkie, po tym roku działalności. Czuję, że potencjał jest olbrzymi, ale to, co jest przeszkodą, tkwi w nas samych, jest często nie do pokonania - mówiła pisarka podsumowując swoją działalność polityczną, zwracając przy tym uwagę na słabo rozwinięte w naszym kraju mechanizmy demokracji w porównaniu np. z Francją czy Szwecją.

- Pani Gretkowska to bardzo wyrazista postać, jej niekwestionowana wiedza historyczna i filozoficzna pozwalają na projektowanie wizji przyszłości kraju, który wciąż nie może znaleźć się na właściwym torze budowania demokracji - stwierdziała jedna z uczestniczek spotkania.

Manuela Gretkowska jest autorką trzynastu książek, ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz antropologię średniowiecza w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu. Podczas studiów we Francji w latach 80. współpracowała z drugoobiegowym „bruLionem”, już jako azylantka w 1991 roku wydała debiutancką prozę „My zdies’ emigranty”, bardzo życzliwie przyjętą także przez Czesława Miłosza. Później wyszedł jej „Tarot paryski”. W 1996 roku Gretkowska napisała scenariusz filmu Andrzeja Żuławskiego „Szamanka”. W roku 1997 wyjechała do Szwecji. Wydała kilka opowiadań zebranych w książce „Namiętnik” (1998), relacje ze światowych podróży „Światowidz” (1998) oraz felietony pod wspólnym tytułem „Silikon” (2000). Najnowsza twórczość Gretkowskiej skłania się ku prozie osobistej. W 2001 r. wydała „Polkę” nominowaną do Nagrody Nike, a następnie ukazały się książki: „Sceny z życia pozamałżeńskiego” (2003), „Europejka” (2004), „Kobieta i mężczyźni” (2007), zbiór felietonów „Na dnie nieba” (2007).

- Ja wierzę w odruchy i logikę - mówiła o sobie, pytana o wpływ antropologa, prof. Andrzeja Wiercińskiego na jej twórczość. - To, co mówił profesor, jest bardzo skomplikowane, ale prowadzi do logicznych wniosków. Uważał, że wszystko łączy się ze wszystkim, a podstawą tego jest język.

Ostatnia książka Gretkowskiej, wydana w maju tego roku - „Obywatelka” - przedstawia kulisy powstawania Partii Kobiet. Książka niezwykle interesująca, choć, jak podkreślała autorka - żadne pismo ogólnopolskie jej nie recenzowało. Jak się okazuje, ku jej wielkiemu rozczarowaniu, manipulacja istnieje nie tylko w polityce, ale niestety również w kulturze. Publiczność przyznała pisarce rację, iż wyraźnie widać w mediach kreowanie zjawisk kulturalnych zgodnie z zapotrzebowaniem i upodobaniami aktualnie wpływowych polityków.

Spotkanie z Manuelą Gretkowską było kolejnym w ramach projektu W przestrzeniach literatury - Krośnieńskie Spotkania z Literaturą Współczesną realizowanym w Programie Operacyjnym PROMOCJA CZYTELNICTWA przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Krosno.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony