Hitler i Göring w Krośnie, czyli o albumie Zbigniewa Więcka

Promocja albumu Zbigniewa Więcka „Krosno w czasie okupacji hitlerowskiej” odbyła się 17 września 2008 r. w Czytelni Głównej Biblioteki. Publiczność wykazała podczas dyskusji wielkie zainteresowanie wydawnictwami regionalnymi.

Starannie wydany pod względem graficznym album Zbigniewa Więcka „Krosno w czasie okupacji hitlerowskiej” zyskał od pierwszej chwili ukazania się na księgarskich półkach uznanie i rozbudził emocje czytelników. Album zawiera ok. 100 unikalnych zdjęć wykonanych we wrześniu 1939 r. i zamieszczonych w „Dzienniku służby” przez oficera Luftwaffe, stacjonującego wówczas w Krośnie. - Nie było możliwe zamieścić wszystkich zdjęć, tym bardziej, że aby zyskać obraz tamtego czasu uzupełniliśmy tę pracę kopiami dokumentów oraz pocztówek z okresu okupacji - poinformował autor Zbigniew Więcek na początku spotkania, który wyczerpująco przypomniał historię wkroczenia hitlerowców do Krosna.

Oczywiście najwięcej zdjęć dotyczy krośnieńskiego lotniska. - Było to wtedy drugie co do wielkości po londyńskim lotnisko sportowe na świecie - przypomniała mało znany fakt Aldona Merska-Sroka. Niektóre zdjęcia przedstawiają Żydów i Cyganów, którzy jeszcze początkiem wojny żyli w naszym regionie, na przykład w okolicach Dukli. Są to tym bardziej cenne fotografie, gdyż wykonane zostały przez osobę, która do tych miejsc mogła wówczas dotrzeć.

Krośnieńskie lotnisko ma wyjątkową historię. W albumie znalazło się zdjęcie z inspekcji feldmarszałka Göringa z 15 września 1939 r,. zdjęcie Hitlera z 15 sierpnia 1941 r., który przebywał w Krośnie, a stąd udał się do bunkrów w Stępinie koło Strzyżowa.

W albumie pomieszczono także przedwojenne i z okresu wojny kartki pocztowe, które mają osobliwą urodę, a jednocześnie są wzruszającymi dokumentami „czasu pogardy”. Są tu bowiem również kopie kart żywnościowych, zupełnie zresztą podobnych do tych, które pamiętamy z lat 80. minionego wieku.

Promocyjne spotkanie, mimo iż trwało ponad dwie godziny, okazało się właściwie wstępem do poważnej w przyszłości dyskusji o samym Krośnie z okresu wojny, a także o historycznych faktach. Okazuje się bowiem, że sam autor zwrócił uwagę na pewne nieścisłości podane w podpisach zdjęć już w czasie druku kart pocztowych. Krośnianie dyskutowali także o informacjach podawanych dotąd, związanych z dziejami lotniska w pierwszych dniach wojny. Nie ma do dziś jasnego obrazu strat w ludziach i sprzęcie z września 1939 r., kronikarze niekiedy niezbyt precyzyjnie określali miejsca zdarzeń, mylono lotniska - niektóre wydarzenia mające miejsce na lotnisku w Moderówce lokowano na lotnisku w Krośnie.

Spotkanie promocyjne zbiegło się z ważnymi dla Polaków datami historycznymi. 17 września bowiem wojska sowieckie rozpoczęły okupację naszych ziem kresowych. Promocję organizowało - wraz z Biblioteką - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Prezes tego Stowarzyszenia, Marian Terlecki już na samym początku poprosił zebranych o szlachetny gest - o minutę skupienia, gdyż akurat dzień wcześniej zmarł jeden z aktywnych członków Stowarzyszenia dr Zygmunt Rygiel, który jest właśnie autorem wstępu do promowanego albumu. I co podkreślano - szkicu bardzo wnikliwie ukazującego czas prezentowany w książce Więcka.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że każda publikacja o Krośnie wzbogaca wiedzę o tym mieście, zwłaszcza że tylko nieliczni już świadkowie tamtych wydarzeń mogą wprowadzić do takich publikacji korekty czy podać uzupełniające informacje.

Po spotkaniu autor składał autografy pod dostarczonymi egzemplarzami przez wydawcę Artura Batę, właściciela wydawnictwa „Apla”.

Uczestnicy spotkania promocyjnego mieli okazję obejrzeć wystawę dotyczącą przypadającej w tym roku 50. rocznicy formalnego powołania do istnienia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony