Bibliotekarze z powiatu rzeszowskiego z wizytą w Krośnieńskiej Bibliotece

W dniu 11 września 2008 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej gościła grupa dyrektorów i kierowników bibliotek gminnych powiatu rzeszowskiego wraz z Lucyną Różnowicz - instruktorem ds. bibliotek samorządowych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. W Filii nr 8 - dla Dzieci, gdzie odbywało się spotkanie, gości powitała Teresa Leśniak - dyrektor Biblioteki. W swym wystąpieniu zaprezentowała krośnieńską Bibliotekę jako instytucję dynamiczną, zaspokajającą różne potrzeby czytelników i użytkowników. Krośnieńska Biblioteka Publiczna współpracuje z innymi instytucjami kultury na terenie miasta Krosna, (m.in. z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Rzemiosła i Biurem Wystaw Artystycznych) w realizacji działań o charakterze kulturalno-edukacyjnym, a także wspólnych projektów takich jak: „Krosno - niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu” czy obchody Roku Wyspiańskiego (2007).

Następnie działalność Biblioteki prezentowali kierownicy poszczególnych działów. Grażyna Ziembicka (Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów) omówiła sposób zakupu nowości wydawniczych dla placówek na terenie miasta prezentując szereg wskaźników określających dobrą sytuację Biblioteki w tym względzie. Stanisław Wójtowicz (Czytelnia Internetowa) prezentując pracę działu skoncentrował się nie na obsłudze pojedynczego użytkownika, lecz na sprawie szybkiej i pełnej prezentacji działalności Biblioteki w Internecie i przygotowaniu różnego rodzaju informatorów o imprezach odbywających się w Bibliotece i filiach. Pracę Działu Informacyjno-Regionalnego przedstawiła Wanda Belcik, prezentując księgozbiór regionalny i zbiór dokumentów życia społecznego. Poinformowała także o wydanej w 2007 roku bibliografii regionalnej za lata 2000-2005, która była jednocześnie prezentowana na wystawce. Oprócz tego pokazano inne wydawnictwa Biblioteki, takie jak: „60 lat przed jutrem”, „Znane i nieznane kobiety Podkarpacia”.

Monika Machowicz omówiła działalność kulturalno-edukacyjną prowadzoną w ramach dotacji pozabudżetowych w latach 2007-2008. Uczestnicy spotkania zapoznali się z projektami realizowanymi w Bibliotece, głównie z Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA MKiDN oraz ze środków gminy Krosno pozyskiwanych w otwartym konkursie ofert na realizację zadań z zakresu kultury. Szeroki zakres działań adresowanych zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, pokazany w formie prezentacji multimedialnej, był doskonałą ilustracją działalności prowadzonej w Bibliotece na rzecz mieszkańców Krosna i regionu. Zadania i funkcje biblioteki powiatowej omówił Marek Bobusia - instruktor ds. sieci. Dobre wyniki bibliotek publiczno-samorządowych powiatu krośnieńskiego uzyskuje się m.in. dzięki odpowiedniej polityce zakupu nowości wydawniczych, a także dużej ofiarności wielu bibliotekarzy.

Kolejnym punktem odwiedzin była wizyta bibliotekarzy na stanowiskach pracy we wszystkich działach Biblioteki. Kierownicy i pracownicy poszczególnych działów odpowiadali na liczne pytania gości, którzy dokumentowali swoje odwiedziny licznymi fotografiami oraz zapewnieniami o ich wykorzystaniu w pracy swoich bibliotek. W czasie zwiedzania Krosna wraz z przewodnikiem goście odwiedzili Dział Zbiorów Specjalnych. Kierownik tej placówki, Sławomir Giba przedstawił historię jej powstania, działalność i uzyskiwane wyniki. Zaprezentowano także gościom pomieszczenia na piętrze Oddziału przy ul. Ordynackiej po remoncie budowlanym, gdzie prowadzone są prace nad utworzeniem Centrum Promocji Informacji i Czytelnictwa - ze środków uzyskanych w ramach grantu z MKiDN.

Ostatnią placówką biblioteczną odwiedzoną przez naszych gości była Filia nr 4 mieszcząca się przy ul. Krakowskiej 124. Kierująca tą biblioteką Bożena Kruczkowska zwróciła uwagę gości na bardzo szeroką działalność kulturalno-edukacyjną, w ramach której odbywają się imprezy takie jak: prowadzony od roku cykl pt. „Sztuka młodego człowieka”. Spotkania te mają charakter warsztatów realizowanych przez krośnieńskich artystów-plastyków. Ciekawą propozycją były także warsztaty fotograficzne, na których pod kierunkiem profesjonalistów uczestnicy uczyli się robić dobre zdjęcia. Wszystkim tym formom pracy towarzyszyły wystawy książek związanych z danym tematem. Inną ciekawą imprezą prowadzoną w tej filii jest festiwal teatrzyków szkolnych.

 

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony