Znad Niemna nad Wisłok

2 lipca 2008 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie z Ireną Duchowską i Wojciechem Piotrowiczem, polskimi poetami z Litwy. Czytelnicy uważnie słuchali prezentowanej poezji, a podczas dyskusji pytali także o status współczesnych Polaków na Litwie.

- Z Państwa twórczością już zdołaliśmy się zapoznać, gościliśmy Was w Krośnie podczas Polonijnych Spotkań Literackich w minionym roku, dziś z zainteresowaniem słuchamy Waszych wspomnień i opowieści, bo są one niepowtarzalne, nie przeczytalibyśmy tego w żadnych pismach - dziękowała gościom Teresa Leśniak, dyrektor Biblioteki, za interesujące wyznania autorów z Litwy. Wspomnienia z czasów powojennych w porównaniu z sytuacją panującą na Litwie dzisiaj są znakomitą lekcją historii i patriotyzmu, która wiele wnosi w dyskusję o kształcie współczesnej Europy - dodała dyrektor Teresa Leśniak.

Krośnieńska publiczność była żywo zainteresowana codziennością Polaków na Litwie. - Zazwyczaj wszyscy Polacy w kraju mówiąc o Litwie myślą o Wilnie, a to przecież stolica, lecz nie cały kraj - zwracała uwagę Irena Duchowska na nasze standardy myślowe o sąsiedzie z północy i przekonywała, że także w innych rejonach, jak w jej Kiejdanach, żyją Polacy, choć jest ich tam zaledwie niecały jeden procent. - To prawda - przyznawał Wojciech Piotrowicz uzupełniając, że to Wilno do wojny było centrum polskiej kultury na Litwie i w tym właśnie mieście podtrzymywana była tradycja patriotyczna, związana głównie z postacią Adama Mickiewicza; do dziś Polacy jadąc do Wilna „obowiązkowo” odwiedzają cmentarz na Rossie, polskie ongiś kościoły i przede wszystkim Ostrą Bramę.

Irena Duchowska - poetka, działaczka polska na Litwie. Pochodzi z Wileńszczyzny, po ukończeniu studiów pedagogicznych w Wilnie wyjechała do serca Litwy (Kiejdany, znane nam z powieści Sienkiewicza, są geograficznym centrum tego kraju) i tam pracuje jako fizyk w Akademii pod Kiejdanami. Swoje utwory publikowała w wielu pismach polskich i litewskich, ogłaszała je również na łamach polskiej prasy, także w almanachach poezji. Za swoją działalność literacką i kulturalną była odznaczana przez Polaków jak i Litwinów. Jedną z najpopularniejszych jej inicjatyw są Festyny Kultury Polskiej „Znad Issy”. Założyła i prowadzi zespół pieśni „Issa”. „Kurier Wileński” ogłosił ją w 2003 roku „Polakiem Roku”. Wydała cztery indywidualne tomiki wierszy, uznane przez czytelników i krytykę.

Wojciech Piotrowicz - poeta, prozaik, publicysta i tłumacz, z wykształcenia matematyk. Urodził się w rejonie święciańskim w 1940 roku, po studiach osiadł w Wilnie, gdzie pracował m.in. w pismach, telewizji i radiu. Współzałożyciel m.in. Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie, współpracował z polskim teatrem amatorskim, śpiewał w zespole „Wilia”. Wydał m.in. kilka zbiorów wierszy i prozy. Współautor cyklu książek monograficznych o A. Mickiewiczu (wraz z dyrektorem wileńskiego Muzeum Adama Mickiewicza Rimantasem Salnasem). Wraz z krośnieńskim poetą Wacławem Turkiem wydali zbiór własnych wierszy w polsko-litewskiej wersji „Czasy i inkluzy”. W Polsce odznaczony został orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej i Złotym Krzyżem Zasługi, laureat polskich nagród literackich, m.in. im. B. Sadowskiej i W. Hulewicza. Nazywany bywa - nie tylko przez wilnian - honorowym ambasadorem kultury polskiej na Litwie.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony