Gimnazjaliści ze swymi mistrzami w bibliotece

12 czerwca 2008 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie z literaturą, zorganizowane przez Koło Poetyckie w Gimnazjum nr 3 Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie. Młodzież zaprezentowała tom „Podglądać istnienie” autorek Magdaleny Matyki i Barbary Kozioł, z ilustracjami Adrianny Woś, której kilka obrazów prezentowano w postaci mini galerii.

Spotkanie, któremu towarzyszyły słowa Jonasza Kofty Pamiętajcie o ogrodach / Przecież stamtąd przyszliście, prowadziła inspiratorka i opiekun koła, polonistka i poetka Krystyna Kulman. Prezentowany zbiorek wierszy Magdaleny Matyki i prozy Barbary Kozioł jest „VI książką” z cyklu książek gimnazjalistów, ukazujących się jako „Almanach młodych, jeszcze gimnazjalistów”, wydany przez Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli w Krośnie.

Autorki prezentowała ich koleżanka Ewelina Orłowska, przypominając, że w zbiorku tym są także tłumaczenia ich utworów na angielski i ukraiński, dokonane przez Martę Hanus. Tomik ten opatrzył wstępem patron duchowy koła poetyckiego, poeta Józef Janowski, redaktor serii. W dyskusji nawiązał on do pięknej tradycji ogrodów istniejących jako motyw liryczny w wielu utworach literackich różnych epok. - Zawsze będziemy wspierać twórczość i pasje młodych ludzi - przypomniała swoje założenie programowe Teresa Leśniak, dyrektor Biblioteki, gratulując nauczycielom i gimnazjalistom ich inicjatyw.

- Radością napawa mnie fakt, że młodzi ludzie garną się do sztuki, piszą, rysują - wyznała Magdalena Wyżykowska, nauczycielka, a przede wszystkim malarka, wręczając bukiecik wiosennych kwiatów bohaterkom spotkania na ręce Krystyny Kulman dodając, że Biblioteka już tradycyjnie pięknie wspiera uzdolnioną młodzież, a nauczyciele chętnie z tą książnicą współpracują. Pedagog i współautorka zbioru wierszy (wraz z Krystyną Kulman i Józefem Janowskim, prezentowanego w Saloniku Biblioteki początkiem tego roku) dodała, że wychowanie przez sztukę ma kapitalne znaczenie w procesie dydaktycznym.

Podczas dyskusji podkreślono, że zazwyczaj jest tak, iż wszelkie inicjatywy skupiają się przy wyróżniających się osobowościach, i to one stanowią „lokomotywę” ciągnącą wagoniki - także z autorami wierszy. W zwiżzku z tym gratulowano wspaniałej kadry nauczycielskiej przybyłym na spotkanie Hannie Ungeheuer, zastępcy i Robertowi Guzikowi - dyrektorowi Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie, przy którym od lat działa prężnie prezentujące swoje osiągnięcia „Koło poetyckie”.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony