Turcja - miejsce magiczne

Z licznym udziałem młodzieży krośnieńskich szkół 9 maja 2008 r. w Czytelni Głównej Biblioteki odbył się pokaz slajdów Leszka Szczasnego z jego miesięcznego pobytu w Turcji latem 2007 roku.

Zdjęcia uzupełnione muzyką i obszernym komentarzem autora przybliżyły zgromadzonym barwny obraz kraju leżącego na dwóch kontynentach. Kraju niezwykle atrakcyjnego turystycznie, zarówno ze względu na zróżnicowaną kulturę, mieszkańców, a przede wszystkim niezwykłe krajobrazy.

Głównym regionem przyciągającym turystów jest baśniowa Kapadocja położona na Wyżynie Anatolijskiej. Najsłynniejsze i najbardziej charakterystyczne w tym regionie są niezwykłe, zadziwiające formy skalne. W tych miękkich, tufowych skałach ludzie nie tylko wydrążyli mieszkania, podziemne miasta, ale też kościoły i kaplice. Każdy kilometr tej krainy to niepowtarzalne krajobrazy. Skały mogą być białe, szare, różowe, czerwone. Są wśród nich „grzyby” i dochodzące do 30 m bajkowe kominy. Wiele skalnych domów jest obecnie zamieszkanych. W miękkim tufie można drążyć wciąż nowe pomieszczenia, w miarę potrzeb dość licznych rodzin. Wbrew pozorom nie są to prymitywne jaskinie - wnętrza niewiele różnią się od zwykłych mieszkań.

Kapadocja była tylko jednym z wielu miejsc, które zwiedził przemieszczając się autostopem Leszek Szczasny. Swoją turecką wyprawę rozpoczął od Stambułu, następnie udał się do położonego w pobliżu Ankary, wpisanego na listę światowego Dziedzictwa UNESCO Safranbolu, wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego dotarł do starożytnej Amasyi, a następnie poprzez Kapadocję do niezwykle malowniczych gór Ala Daglar, solnego jeziora Tuz Gölü, kończąc swoją turecką przygodę w Edirne, mieście w pobliżu greckiej granicy, z jednym z najpiękniejszych meczetów Selimiye.

„Slajdowisko” o Turcji stało się nie tylko pokazem niezwykłych zdjęć zrobionych przez autora, ale również formą edukacji na temat kultury i obyczajów tego kraju.

W drugiej części pokazu L. Szczasny przedstawił elementy charakterystyczne dla Turków jak: muzułmańskie chusty, będące często estetycznym dodatkiem do kobiecego stroju, a nie tylko efektem religijnego zniewolenia; meczetowe obyczaje; bezalkoholowe bary, miejsce wspólnych gier i zabaw; herbatę jako napój narodowy, parzoną w charakterystycznych ulicznych samowarach; życie toczące się na ulicy, będącej przedłużeniem domu; wszechobecną turecką flagę i kult Atatürka - ojca nowoczesnej, świeckiej Turcji, stojącego na licznych pomnikach w prawie każdym mieście; a przede wszystkim przyjaznych i pogodnych ludzi.

Dr Leszek Szczasny (ur. 1975 r.) mieszka w Raciborzu. Z wykształcenia jest filozofem i politologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zamiłowania przede wszystkim podróżnikiem. Przemieszcza się głównie autostopem. Docieram w głąb danej kultury, starając się zrewidować związane z nią stereotypy - mówi. Opowiadając o Turcji podkreślił, że jest to kraj, do którego chce się wracać i niewątpliwie będzie ona na trasie jego kolejnej wyprawy.

„Slajdowisko” o Turcji Leszka Szczasnego było kolejnym ze spotkań zrealizowanych przez Bibliotekę w ramach obchodów V Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek realizowanego pod hasłem Biblioteka miejscem spotkań.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony