Sztuka rodzinna

12 marca 2008 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki otwarto wystawę malarstwa, rzeźby i fotografii Urszuli, Stanisława i Pauliny Janowskich z Krosna. Ekspozycja trwała do 7 kwietnia.

- Prócz niewątpliwej wartości artystycznej eksponowanych prac, mamy do czynienia z ekspresją twórczą całej rodziny; nawet najmłodszy syn państwa Janowskich kształtuje swoją osobowość przez sztukę: rysuje - choć nie ma tu jeszcze jego prób - i uczy się w szkole muzycznej - podkreśliła podczas wernisażu osobliwość bibliotecznego wydarzenia Teresa Leśniak, dyrektor Biblioteki i dodała, że Salonik Artystyczny chce służyć artystom profesjonalnym i miłośnikom sztuki, a także tym, którzy pragną realizować się poprzez tworzenie.

Urszula Janowska jest krośnianką, uzyskała dyplom w Instytucie Wychowania Plastycznego w krakowskiej WSP, uczy plastyki w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 w Krośnie. Tematem jej prac malarskich są głównie sceny wypełnione symbolami, alegoriami, niekiedy ujętymi groteskowo. W obrazie z wizerunkiem nagiej kobiety w wianku z polnych kwiatów, zakreślonej architekturą rodem z obrazów Henryka Wańka, krąży m.in. czarny kot (Behemot?), i to pozwala nam odczytywać obraz jako rodzaj dialogu z dziełem Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Oczywiście to tylko skojarzenia widza i niekoniecznie musi ono literalnie pokrywać się z intencjami artystki. Autorka maluje także realistyczne kwiaty, sięga niekiedy po tematy zaczerpnięte z klasycznych dzieł - tworzy obrazy na pograniczu kopii i pastiszu.

Stanisław Janowski (mąż Urszuli) uprawia rzeźbę amatorsko, na wystawie pokazał kilkanaście prac inspirowanych kulturą egzotyczną. To jakby kopie rzeźb polinezyjskich, afrykańskich, niekiedy zaczerpniętych z kultury Aborygenów i Indian. Niektóre z tych rzeźb mogą pełnić rolę przedmiotów codziennego użytku, np. krzesła, zaś przypominająca totem tuba jest trąbą, a wysmukła postać z Czarnego Lądu - instrumentem perkusyjnym.

Córka Paulina (absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie i Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie) zaprezentowała fotografie. Są to portrety, choć zdjęcia jej rodzinnego miasta, przez nią wykonane, zamieszczone zostały w albumie fotograficznym o Krośnie. Paulina jest laureatką konkursów fotograficznych organizowanych przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Prezentowane portrety budzą refleksje na temat przemijania, lecz bywają także nasycone humorem i groteską. Paulina Janowska kontynuuje naukę, obecnie studiuje w Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Proponowane przez rodzinę Janowskich prace plastyczne są z jednej strony formami bardzo odrębnymi i różnymi - bo jest tu obraz, przestrzenna rzeźba i fotografia, a jednocześnie prace te tworzą oryginalny, ciepły rodzinny dialog.

 

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony