Spotkanie ze Stanisławem Rusnarczykiem i Janem Czuchrą

W dniu 27 lutego br. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie ze Stanisławem Rusnarczykiem, nauczycielem polonistą, aktywnym działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego, autorem artykułów o tematyce oświatowej publikowanych w prasie lokalnej i pedagogicznej.

Po redakcją Stanisława Rusnarczyka ukazały się dwie książki: „Słownik biograficzny zasłużonych nauczycieli działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego Miasta Krosna” i „Biografie nauczycieli, działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego województwa podkarpackiego”. Pierwsza publikacja opisuje ważne fakty z dziejów ZNP i oświaty na terenie miasta Krosna, ukazuje życie i działalność społeczną, patriotyczną i zawodowa zasłużonych nauczycieli, w tym przede wszystkim członków ZNP. Druga przedstawia działaczy związkowych, którzy w środowisku oświatowym województwa podkarpackiego tworzyli i nadal tworzą dorobek i tradycję ZNP (...)

Stanisław Rusnarczyk jest też autorem książki „Życie i dzieło Jana Czuchry, robotnika, żołnierza i artysty”.

Jan Czuchra uczestniczył w spotkaniu w Bibliotece.

Urodził się on w 1922 roku w Suchodole. Był partyzantem Oddziału Armii Krajowej „Orskiego” Józefa Czuchry, brał udział w wielu akcjach partyzanckich. Był też ochotnikiem I Armii Wojska Polskiego i uczestnikiem walk o Warszawę, Płock, Bydgoszcz i Wał Pomorski. Odznaczony został Medalem Zwycięstwa i Wolności (1957), Brązowym Medalem „Zasłużony na polu chwały” (1964), Krzyżem Partyzanckim (1971).

W czasie spotkania zaprezentował trzy własnoręcznie wykonane militarne lampy (kolekcja liczy ok. 60 lamp). Od dziecka interesował się militariami. Zbierał i gromadził porozrzucane po polach łuski, naboje, części niemieckich bombowców, bagnety, saperki, manierki, pepesze, odłamki niemieckich pocisków. Pod koniec lat 90-tych postanowił zrobić z nich użytek. „Historyczny złom” wykorzystał do wykonania lamp, które po mistrzowsku łączą obróbkę metali z artystyczną kompozycją.

Jak pisze w swojej książce Stanisław Rusnarczyk (...) każda lampa przypomina przeżycia, wojenne Jana Czuchry, jakiś oddzielny fragment jego życia, któremu poświęcił najwięcej czasu i serca, z każdą z nich związana jest spora doza historii i ubogacająca refleksja, każda ma swoją puentę.

Lampy eksponowane były m.in. w Dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Regionalnym w Brzozowie, Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie i kościele p.w. św. Piotra i Jana z Dukli, podczas odsłonięcia pomnika Armii Krajowej w Krośnie.

Obecnie Jan Czuchra przygotowuje salę wystawową w Suchodole, gdzie będzie prezentował swój oryginalny zbiór.

 

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Początek strony