9. edycja Krośnieńskiego Konkursu Literackiego

W bieżącym roku Biblioteka już po raz dziewiąty zorganizowała Krośnieński Konkurs Literacki pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego, przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 17 grudnia 2008 r. w Czytelni Głównej Biblioteki.

Nagrody laureatom wręczali: Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Grażyna Ostrowska z Biura Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Krośnie i Marian Terlecki, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

Na uroczystości obecni byli też: Zbigniew Kubit, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna, Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Eugeniusz Bobowicz, członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Zygmunt Rysz, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu oraz Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W IX Krośnieńskim Konkursie Literackim udział wzięło 45 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazalnych.

Teksty oceniali: Wojciech Bonowicz (przewodniczący jury), krakowski poeta, publicysta, Bogusława Bęben, Zastępca Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki i Jan Tulik, krośnieński poeta, prozaik, dramatopisarz.

Prace nagrodzone zostały w II kategoriach: proza artystyczna i wiersz. Jury szczególną uwagę zwracało na własny, ciekawy pomysł, kompozycję utworu i wyraz artystyczny (język i styl).

W kategorii prozy nagrody otrzymały uczennice I LO w Krośnie: I nagrodę Katarzyna Szepelak za utwór „Jesienią szklane korale”, II nagrodę Iga Józefczyk za tekst „Towarzysz podróży”, III nagrodę Joanna Hanus za utwór „[Tu leży kasztan]”.

Za prozę jury wyróżniło też: Joannę Kazanecką z I LO w Krośnie, Katarzynę Szarek z Gimnazjum nr 5 w Krośnie i Justynę Zając z II LO w Krośnie.

W dziedzinie poezji I nagrodę odebrała Małgorzata Sabik z I LO w Krośnie za wiersze „Maski” i „Sen o suchych wzgórzach”. W tej kategorii przyznano też dwie równorzędne II nagrody. Otrzymały je: Martyna Szufranowska z II LO w Krośnie za utwory „Muza” i „[Zwyciężyłam]” i Karolina Tesznar z I LO w Krośnie za wiersz „Hrabina Czerwińska”. III nagrodę przyznano Magdalenie Matyce z I LO w Krośnie za utwory „Wieszak” i „Promienieje się”.

Za wiersze wyróżniono też Dominikę Sokołowską i Agnieszkę Kowalską, uczennice I LO w Krośnie.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich nagrodziło Darię Wiatr z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej wyróżniło Joannę Szmyd, uczennicę ZSP nr 1 w Krośnie.

Nagrody specjalne przyznał Starosta Powiatu Krośnieńskiego. Odebrały je: Małgorzata Sabik, Iga Józefczyk i Joanna Kazanecka.

Nadesłane prace wysoko ocenił Wojciech Bonowicz: - Nagrodzone i wyróżnione teksty zaskoczyły mnie swoim wysokim poziomem artystycznym, były bardzo dojrzałe, stawiały pytania o wolność, miłość, autentyczność (...)

Bronisław Baran podkreślił wagę i znaczenie działań Krośnieńskiej Biblioteki na rzecz popularyzacji literatury i wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie równie chętnie wezmą udział w jubileuszowej, dziesiątej edycji Konkursu.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony