Twarze, bukiety i Lwów

10 stycznia 2007 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbył się wernisaż malarstwa Elżbiety Dambek-Nowak. Na wystawie, która trwała do końca stycznia, znalazły się portrety zbiorowe, architektura Lwowa i cykl motywów kwiatowych.

Elżbieta Dambek-Nowak jest absolwentką krakowskiej ASP, była studentką Jonasza Sterna, a dyplom uzyskała w pracowni Jana Szancenbacha. Po studiach pracowała jako projektant wzorów fabryki porcelany w Chodzieży. Później uczyła przedmiotów zawodowych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, następnie przez wiele lat uczyła młodych artystów w krośnieńskim „Plastyku”, który już zasłynął z poważnej liczby absolwentów trafiających na akademie i wyższe szkoły plastyczne w kraju.

Elżbieta była nauczycielką, której życie nawet w szkole wyrażało się poprzez sztukę, dlatego była tak życzliwie traktowana zarówno przez pedagogów, jak i uczniów - powiedział Zbigniew Gleń, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie. Artystka ta wykładała także grafikę komputerową w krośnieńskich liceach zawodowych.

Uprawia malarstwo sztalugowe, korzysta także z wielu technik, m.in. używa piórka, ołówka, tuszu, farb akrylowych, stosuje różne podłoża, w tym sklejki, tekturę, szkło, tkaniny i pochodne materiały, które okazują się być przydatne podczas realizacji form użytkowych (np. maluje akrylem na atłasie). Prace swe wystawiała na Krośnieńskim Biennale Plastyki, podczas zbiorowej prezentacji dorobku artystycznego nauczycieli krośnieńskiego PLSP, także w galerii w Iwoniczu Zdroju.

Na wystawie w krośnieńskiej Bibliotece malarka prezentuje zapomniane kwiatowe układy kompozycyjne, które można spotkać na dawnych, nieraz wiekowych oleodrukach. Bukiety zdają się ewokować malarstwo Flamandów, lecz tu zostały przetworzone, wydają się być motywami zaczerpniętymi z kompozycji impresjonistów, na przykład z bukietów Renoira.

Artystka prezentuje także portrety, dominuje portret zbiorowy. Osoby przedstawiane są często z lakonicznymi atrybutami, np. dzieci z lalkami, zabawkami.

Interesująco prezentuje się architektura. Cykl obrazów przedstawiających architekturę zabytkowego Lwowa - zrealizowanych w technice mieszanej - przywołuje nostalgiczne wspomnienia tak bardzo polskiego niegdyś miasta, jednocześnie przypomina fakt przemijania rzeczy, które tworzą historię - jak podkreśla się w wydanym przez Bibliotekę katalogu wystawowym.

Wystawa została przygotowana w ramach cyklu „Środy Artystyczne” przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony