„Z literaturą w tle” - warsztaty w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Czytanie dla poety powinno być pasją, ale powinno być również obowiązkiem. Prowadząc swój spór o literaturę, trzeba być z literaturą na bieżąco - mówił Mariusz Kalandyk do uczestników warsztatów literackich, które 23 marca 2006 r. odbyły się w Bibliotece.

Ponad 30 osób - uczniów krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych, miało okazję rozmawiać o literaturze, o wierszach, które sami piszą, próbowali odpowiedzieć na pytanie po co piszą, czym dla nich jest poezja. Dla jednych pisanie to obrona przed światem, dla innych sposób pokazania bardziej wrażliwej części siebie, ujawnianiem lęków; w poezji jesteśmy po prostu sobą - mówili młodzi ludzie.

Mariusz Kalandyk podkreślał, że wiersz jest działaniem artystycznym, który zatrzymuje pewne przeżyte stany, a poeta bywa psychologiem. Wiersz jest osobowością stylistyczną, czymś co ma żyć i o nas świadczyć - mówił. Wiersz powinien poruszać ludzi, którzy go czytają i sprawą talentu jest jak autor to zrobi. Bardzo ważne jest znalezienie takiej formy języka, który przedstawia zwyczajne sytuacje w sposób niepowtarzalny.

Analizując swoje teksty uczestnicy warsztatów próbowali wskazać w nich funkcje podmiotu lirycznego. Tematem wierszy, które zaprezentowali najczęściej była miłość, tęsknota, śmierć. W trakcie spotkania M. Kalandyk zaproponował również analizę dwóch wierszy autorów reprezentujących najnowszą poezję polską: Kamień rośnie bez korzenia Tomasza Różyckiego i Marcina Świetlickiego Pod wulkanem.

Mariusz Kalandyk jest poetą i krytykiem, redaktorem naczelnym „Kwartalnika Edukacyjnego” wydawanego przez Podkarpacki Ośrodek Edukacji Nauczycieli, a także współredaktorem rzeszowskiego kwartalnika „Nowa Okolica Poetów”. Ostatni zbiór wierszy pt. Karczma - Rzym wydał w 2006 roku. Pisanie to rzemiosło, to tworzenie warsztatu, jeżeli nie jest się dobrym rzemieślnikiem, nie będzie się dobrym artystą - wielokrotnie podkreśla w swoich wypowiedziach M. Kalandyk. Konieczność doskonalenia swojego warsztatu to obowiązek każdego, kto chce dobrze pisać.

Warsztaty pod hasłem Z literaturą w tle zrealizowane w Krośnieńskiej Bibliotece były pierwszym z wielu działań planowanych w ramach projektu pn. Inspiracje Literackie - Krośnieńskie Spotkania z Literaturą Współczesną, na który Biblioteka otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA. Blisko 80% wartości projektu zostanie sfinansowane ze środków Ministerstwa. Głównym celem projektu jest promocja literatury współczesnej oraz polskich czasopism literackich.

28 marca 2006 r. z czytelnikami spotka się Bohdan Zadura, redaktor naczelny „Twórczości”, a w następnych miesiącach m.in. redaktorzy „Frazy”, „Toposu”, „FA-artu”, „Studium”. Ponadto w ramach projektu zaplanowano spotkania autorskie m.in. z Krzysztofem Siwczykiem, Olgą Tokarczuk, Radosławem Nowakowskim, a także warsztaty dziennikarskie dla młodzieży.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony