Jubileusz 60-lecia Biblioteki Publicznej w Krośnie

W dniu 24 kwietnia 2007 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 60. rocznicy utworzenia Biblioteki Publicznej w Krośnie.

Obecnych było wielu znakomitych gości. Zaproszenie przyjęli Stanisław Piotrowicz, senator RP i Dariusz Iwaneczko, wicewojewoda podkarpacki. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie reprezentowała Krystyna Wróblewska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji.

Na uroczystość przybył też Piotr Przytocki, prezydent Krosna oraz jego zastępca Bronisław Baran. W obchodach uczestniczyli również: Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta, Zygmunt Rysz, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Krosna.

Starostwo Powiatowe reprezentowali: Andrzej Guzik, wicestarosta krośnieński, Kazimierz Krężałek, przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, Andrzej Prugar, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Na spotkanie przybyli również goście z Warszawy: Elżbieta Stefańczyk, wicedyrektor Biblioteki Narodowej, przewodnicząca Zarządu Głównego SBP, Stanisław Czajka, honorowy prezes SBP i Jan Wołosz, redaktor miesięcznika „Bibliotekarz”.

Obecna była też Mirosława Majewska, wicedyrektor Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej.

Polski Związek Bibliotek reprezentował Jan Krajewski.

Na uroczystości nie zabrakło gości z bibliotek zagranicznych. Obecni byli: Larysa Luhova, dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, Kamil Benko, dyrektor Podduklianskiej Kniżnicy w Svidniku i jego zastępca Zuzana Sejkova.

W spotkaniu uczestniczyli byli dyrektorzy krośnieńskiej placówki: Marian Terlecki i Teresa Maj, a także dyrektorzy i bibliotekarze bibliotek publicznych z Rzeszowa, Przemyśla, Gorlic, Starego Sącza oraz z powiatu krośnieńskiego.

Obecni byli też dyrektorzy instytucji kultury i placówek oświatowych Krosna.

Uroczyste spotkanie prowadziła Wanda Belcik, kierownik Działu Informacyjno-Regionalnego Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Teresa Leśniak, dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki, mówiła o historii instytucji, która z małej biblioteki powiatowej przekształciła się w okresie 60-lecia w liczącą się w regionie, a nawet w kraju, nowoczesną placówkę biblioteczną. Przedstawiła też przełomowe daty w dziejach biblioteki. Jednak najwięcej uwagi poświęciła czasom współczesnym. Powiedziała, że:

Dziś o rzeczywistej działalności krośnieńskiej placówki świadczą podejmowane przez nią działania, które często wykraczają poza tradycyjne ramy bibliotekarstwa. Bogata oferta spotkań literackich i wystaw malarstwa w Saloniku Artystycznym i różnorodnych zajęć kulturalno-animacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz udział w przedsięwzięciach kulturalnych w mieście jest jednym z wyznaczników tych działań. Kolejnymi są: ponad 10-letnia współpraca z bibliotekami publicznymi w Euroregionie Karpackim, szeroka promocja w mediach i działalność wydawnicza.

Na sukces krośnieńskiej Biblioteki dziś składa się praca wszystkich bibliotekarzy, pracowników obsługi i administracji (...)

O znaczeniu książki i biblioteki w życiu człowieka mówił, odwołując się do własnych doświadczeń, wicewojewoda podkarpacki, a znaczenie Krośnieńskiej Biblioteki na tle kraju podkreślił Stanisław Czajka, były dyrektor Biblioteki Narodowej. Specjalne podziękowania za wspieranie krośnieńskiej książnicy przekazała prezydentowi Przytockiemu Elżbieta Stefańczyk.

Z okazji jubileuszu Kazimierz Michał Ujazdowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał pracownikom medale, odznaczenia honorowe i dyplomy. W czasie uroczystości wręczał je Dariusz Iwaneczko. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymała Bogusława Bęben, zastępca dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Odznaki Honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymali: Wanda Belcik, Marek Bobusia, Grażyna Bukowska, Jolanta Gancarska, Renata Goleń-Tulik, Stanisław Wójtowicz. Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury i promocji czytelnictwa otrzymali: Maria Jamroga-Giba, Maria Michna, Małgorzata Patla, Mirosława Sawicka, Maria Zajdel, Grażyna Ziembicka.

Dyrektor Teresa Leśniak została wyróżniona nagrodą prezydenta Krosna za całokształt dokonań w Krośnieńskiej Bibliotece i odebrała wyjątkowo wiele listów gratulacyjnych, upominków i życzeń od instytucji kultury, stowarzyszeń bibliotekarskich, regionalnych, przedstawicieli lokalnego środowiska twórczego i osób prywatnych, które przekazywano dla Biblioteki.

Uczestnicy uroczystego spotkania obejrzeli prezentację multimedialną Zmieniamy się z czasem przygotowaną przez Stanisława Wójtowicza, kierownika Czytelni Internetowej Krośnieńskiej Biblioteki. Wysłuchali też koncertu Krośnieńskiego Zespołu Klarnetowego z Zespołu Szkól Muzycznych w Krośnie, z klasy Jarosława Seredy. Mieli również możliwość zwiedzenia okolicznościowych wystaw: w Saloniku Artystycznym Biblioteki Publicznej w Krośnie 60 lat przed jutrem, w Wypożyczalni Filie w fotografii i wystawy plakatów w holu Biblioteki zatytułowanej Środy ze sztuką i literaturą.

Uroczystość sponsorowali: Jacek Kusiak, dyrektor krośnieńskiego oddziału Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku i Jacek Sołtys, prezes Zarządu Krośnieńskich Hut Szkła Krosno SA.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony