Słowo i obraz

25 kwietnia 2007 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie autorskie Magdaleny Rabizo-Birek, krytyka literackiego, krytyka sztuki, redaktor naczelnej kwartalnika literackiego „Fraza”.

Pisarka przedstawiła licznie zebranym czytelnikom swój punkt widzenia na kształt współczesnej literatury i jej percepcję oraz programowe założenia prowadzonego przez nią kwartalnika „Fraza”, w którym zamieszcza się również szkice o sztukach plastycznych.

- Czekaliśmy na Panią, dla nas bardzo ważna jest Pani opinia o sztuce - wyraziła swoją aprobatę Magdalena Wyżykowska, artysta-malarz i nauczycielka plastyki.

Ożywiona dyskusja toczyła się wokół dzieł sztuki, w kontekście estetyki i filozofii. Redaktor Rabizo-Birek wyraziła przekonanie, że powszechna opinia o tzw. niezrozumiałości współczesnych dzieł plastycznych jest mylna, gdyż często mówiąc o współczesności daje się przykłady sztuki awangardowej, w tym rzeczywiście niełatwych do interpretacji obrazów abstrakcyjnych. W istocie współczesność to wiele kontynuacji, nowych interpretacji świata, który jest nam bardzo bliski i czytelny.

- Właśnie tacy, nieliczni zresztą, kompetentni ludzie jak Pani, przybliżają nam dzieła współczesnych artystów, dlatego dziękujemy za te słowa, są one rodzajem otuchy - powiedział poeta Józef Janowski, zachwycając się reprodukcją obrazu z motywem św. Magdaleny pod krzyżem pędzla wybitnego krakowskiego malarza, prof. Rodzińskiego.

Magdalena Rabizo-Birek jest adiunktem w Zakładzie Literatury Polskiej XX wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorką książek „Czytanie obrazów” (1998) i „Między mitem a historią. Twórczość Włodzimierza Odojewskiego” (2002). Laureatka Nagrody Fundacji Turzańskich, animatorka życia kulturalnego Rzeszowa, współpracuje z rzeszowską rozgłośnią Polskiego Radia i dziennikami ukazującymi się na Podkarpaciu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Inspiracje Literackie w ramach Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony