„Każda książka ma jakiś klucz...”

Książka w kształcie trójkąta po rozłożeniu układająca się w kwadrat; licząca 10 metrów książka przedstawiająca główną ulicę Sienkiewicza w Kielcach; książka, której treść została wpisana w znaki drogowe; książka o Irlandii, w której każda karta jest w innym odcieniu zieleni - to tylko niektóre z publikacji, które mogli obejrzeć uczestnicy spotkania z Radosławem Nowakowskim w 7 maja 2007 r. w Czytelni Głównej Biblioteki. Spotkanie zainaugurowało obchody IV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w tym roku w dniach 7-13 maja pod hasłem Biblioteka mojego wieku.

Radosław Nowakowski (ur. 1955) - pisarz, podróżnik, tłumacz, muzyk. Jest autorem kilkunastu własnoręcznie wykonanych dzieł liberackich (m.in. „Ogon Słonia”, „Hasa Rapasa” oraz cykli: „Nieopisanie świata” i „Tajna Kronika Sabiny”), książki o liberaturze („Traktat Kartkograficzny”) oraz najbardziej znanej 10 metrowej „Ulicy Sienkiewicza w Kielcach”. Większość jego książek pisana jest w trzech językach: po polsku, angielsku i w esperanto. Wydawnictwa te były prezentowane na wystawach w kilkunastu krajach, znajdują się także w zbiorach wielu renomowanych bibliotek świata. W kwietniu br. R. Nowakowski swoje książki prezentował w Bristolu i Edynburgu.

Książki Radosława Nowakowskiego to utwory zarówno do czytania, jak i oglądania, i w tym mieści się też sens liberatury - bo jak mówi: literatura koncentruje się tylko na tekście, natomiast liberatura to taki sposób pisania książki, gdzie każdy jej element jest równie ważny i dokładnie przemyślany, niesie ze sobą jakieś znaczenie, każda moja książka ma jakiś swój klucz.

Wszystkie prace związane z powstawaniem książki R. Nowakowski wykonuje sam - wyobrażam sobie, piszę, rysuję, tłumaczę, redaguję, projektuję, drukuję, oprawiam - mówi.

W swoim liberatorium zajmuje się „nieopisywaniem świata”. Świat jest zbiorem niesłychanie wielu opowieści dziejących się jednocześnie i niebywale ze sobą poplątanych, gdzie jedna litera, jeden znak może należeć do wielu różnych historii... Być może takie powinny być książki, jaki jest świat....

Na spotkaniu zaprezentował m.in. książkę „Nieposkaładana teoria sztuki”. Książka ta składa się z luźnych kartek zapakowanych do drewnianego pudełka. Teoria-układanka. Z tym że nie wszystkie elementy pasują. Takie są bowiem moje zapatrywania na teorie. Przy okazji jest to także praktyka sztuki. Przede wszystkim praktyka. Teksty zgromadzone w pudełku powstają od kilku lat. W związku z tym, każde kolejne pudełko zawiera inną liczbę kartek.

Radosław Nowakowski jest również autorem powieści hipertekstowej „Koniec świata według Emeryka”, której fragmenty przedstawił w trakcie spotkania. Wykorzystując rozbudowany system odsyłaczy czytelnik sam decyduje, które fragmenty książki chce czytać i sam wpływa na jej akcję. Sięgnąłem po hipertekst nie dlatego, że coś mnie w nim szczególnie pociągało, ale dlatego, że najlepiej nadawał się do (nie)opisania pewnego istotnego aspektu świata, a mianowicie równoległości zdarzeń, jednoczesnego dziania się mnóstwa rzeczy w tej samej przestrzeni, czyli także równoległości światów cząstkowych składających się na ten wielki. Czy też, ujmując to precyzyjniej, pewnej pozornej, metaforycznej, równoległości... - mówi Nowakowski.

Spotkanie z Radosławem Nowakowskim odbyło się w ramach projektu Inspiracje Literackie - Krośnieńskie Spotkania z Literaturą Współczesną realizowanego przez Krośnieńską Bibliotekę w ramach Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony