Jacek Dehnel w Krośnie

9 maja 2007 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie autorskie Jacka Dehnela, tegorocznego laureata Paszportu Polityki oraz Nagrody Kościelskich za rok 2005.

Jest jednym z wielu młodych autorów, który za sprawą wyróżnień, ale i swojej wybitnej osobowości stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych głosów w najnowszej literaturze - mówił o Jacku Dehnelu prowadzący spotkanie Robert Król.

Jacek Dehnel (ur. 1980 w Gdańsku) - poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat licznych konkursów poetyckich. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w „Studium”, „Toposie”, „Tytule”, „Kwartalniku Artystycznym”. Tłumaczył m.in. wiersze Osipa Mandelsztama i Philipa Larkina. Od września 2006 r. wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem prowadzi w Telewizji Publicznej program kulturalny „Łossskot”.

- Nie piszę wierszy dla doktorantów, ta poezja jest osadzona w kulturze, jeśli umieszczam w wierszu aluzje, to daję przypis, staram się, żeby wiersz był czytelny na pierwszym poziomie, ale żeby tekst był tak zawikłany, żeby w nim była głębsza warstwa, do której trafi czytelnik bardziej oczytany (...) staram się, aby wiersze dawały coś czytelnikowi i wchodziły na pewien poziom uniwersalności - mówił Dehnel odpowiadając na pytanie o miejsce czytelnika w jego poezji.

Jacek Dehnel debiutował zbiorem opowiadań „Kolekcja” w 1999 roku, następnie wydał tomy wierszy „Żywoty równoległe” (2004), „Wyprawa na południe” (2005), „Wiersze” (2006), „Brzytwa okamgnienie” (2007). Największy rozgłos zyskał po wydaniu powieści „Lala” (2006). Ostatnia książka Jacka Dehnela wydana w tym roku to zbiór ośmiu opowiadań „Rynek w Smyrnie”.

O swojej technice pisarskiej mówi: Należę do twórców, którzy zwracają dużą uwagę na formę, wiedząc, że ona czemuś służy. Im większe mamy możliwości formalne, tym lepiej możemy trafić do celu, myśl zapisać w sposób doskonały.

Istotne miejsce w poezji Dehnela zajmuje fotografia, która jak mówi jest jego pasją. Często jest tak, że w zdjęciach poruszają mnie najbardziej te aspekty, które dla fotografa i fotografowanego były nieistotne lub niezauważalne. Bardzo wiele zdjęć, o których piszę, zostało wykonanych przez amatorów, którym „po prostu tak wyszło” - a nawet jeśli nie, to przedmiot, jakim jest fotografia, podlega w czasie olbrzymim zmianom, z których wiele może być dla nas znaczących. Bo jakaś fotografia może nabrać zupełnie innego sensu przez dopisek, rozdarcie, zaciek, wykreślenie lub wycięcie jakiejś osoby, datowanie, skazę odbitki, etc. (...). Fascynujące jest to nabieranie znaczenia przez mało istotne z pozoru szczegóły - przecież fotografia często pozostaje ta sama, ale zyskuje nową symbolikę, jej początkowo przeźroczysty język z czasem staje się brzemienny w sensy... Wiersz jest jak zdjęcie, jest małym przekrojem rzeczywistości.

Spotkanie z Jackiem Dehnelem było kolejnym w ramach projektu Inspiracje Literackie - Krośnieńskie Spotkania z Literaturą Współczesną realizowanego przez Krośnieńską Bibliotekę w ramach Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony