Obrazy Filipczyka i saksofon

9 maja 2007 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbył się wernisaż malarstwa Stanisława Filipczyka. Uczestniczyło w nim kilkadziesi±t osób, które przy tej okazji mogły wysłuchać mini recitalu znakomitego saksofonisty Jarosława Seredy.

Artysta wystawił ponad 20 obrazów olejnych, które mówią o różnorodności jego zainteresowań artystycznych, tym samym zaproponował szeroką gamę swych możliwości warsztatowych. Na ekspozycji znalazły się obrazy realistyczne, ale także znamionujące idee symbolizmu. Sporo prac to obrazy abstrakcyjne.

- Obserwowałam moment, kiedy Stanisław Filipczyk z miłośnika malarstwa przemienił się nagle w twórcę i od razu jego obrazy zyskały uznanie koneserów i publiczności; tym bardziej cieszy mnie fakt, że jego pierwsza indywidualna wystawa ma miejsce w saloniku naszej biblioteki - podkreśliła Teresa Leśniak, dyrektor Biblioteki podczas wernisażu.

Niewątpliwą atrakcją wernisażu był mini recital Jarosława Seredy, znakomitego saksofonisty i kompozytora, pedagoga Szkoły Muzycznej w Krośnie. Sereda udowodnił swym występem oraz treściwym komentarzem, jak poważne są związki muzyki z malarstwem, czego na co dzień zazwyczaj się nie dostrzega.

Stanisław Filipczyk jest krakowianinem, od kilkunastu lat mieszkającym w Krośnie, tu właśnie zaczął malować. Uczestniczył w kilkunastu plenerach krajowych, także jako komisarz wystaw, i międzynarodowych. Brał udział w kilkunastu poplenerowych wystawach zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych. Z pasją uczestniczy w życiu kulturalnym Krosna i regionu, wiele swych prac ofiarowuje na aukcje charytatywne, na które daje swoje „najlepsze aktualnie obrazy, by mogły spełnić swą rolę” - jak nam się zwierza. - To wyrazisty, bardzo udany debiut. Z tych prac emanuje poważny obszar refleksji, zarazem radość niektórych wielobarwnych kompozycji - czytamy m.in. w katalogu wystawowym.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony