Czasopisma kulturalne w sieci

Konrad C. Kęder - redaktor naczelny kwartalnika literackiego „FA-art” oraz wortalu poświęconego czasopismom kulturalnym Witryna.Czasopism.pl spotkał się 10 maja 2007 r. z czytelnikami Biblioteki.

Kęder obok licznych artykułów i felietonów poświęconych najnowszej literaturze polskiej jest również autorem książek parapoetyckich. W 1994 roku wydał zbiór wierszy „Sekwencje”, dwa lata później powieść „Antologia twórczości posnatalnej”, a w 2004 roku wiersze „Najnowszy model”. Obecnie przygotowuje do wydania nową powieść.

Kieruje również fundacją Otwarty Kod Kultury, promującą m.in. czasopisma w sieci, realizując projekt Witryna Czasopism. - Być może w Internecie jest przyszłość komunikacji kulturalnej, ja ją w każdym razie tam widzę, ale to nie znaczy, że pisma papierowe nagle znikną - mówi.

Witryna Czasopism to internetowy serwis zajmujący się promocją czasopism kulturalno-literackich, a w szerszej perspektywie czytelnictwem. W bazie znajduje się ponad 500 tytułów, z czego 180 to czasopisma literackie. Serwis jest projektem realizowanym od 2000 roku. „Witryna” udostępnia użytkownikom pełną i aktualną informację o ich zawartości, zamieszczając spisy treści, autorskie przeglądy prasy i przedruki wybranych materiałów z niektórych czasopism oraz linki do stron www.

Konrad C. Kęder jest także redaktorem naczelnym ukazującego się od 1988 roku kwartalnika „FA-art”, który zaprezentował na spotkaniu.

Kwartalnik jest ogólnopolskim czasopismem literackim, prezentującym prozę i poezję głównie młodszych autorów (roczniki sześćdziesiąte i siedemdziesiąte), kładąc przy tym duży akcent na krytykę. Pismo obok obszernego działu recenzji zawiera blok poświęcony literaturze obcej, głównie środkowo-europejskiej, promując w ten sposób nie tylko autorów, ale i tłumaczy.

„FA-art” jest również wydawcą pozycji książkowych. Tu między innymi debiutował laureat Nagrody Nike - Wojciech Kuczok. Nakładem wydawnictwa ukazały się m.in. książki Andrzeja Tuziaka, M. K. E. Baczewskiego, Marcina Hamkało, Adama Kaczanowskiego.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Inspiracje Literackie - Krośnieńskie Spotkania z Literaturą Współczesną realizowanego przez Krośnieńską Bibliotekę w ramach Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest promocja czasopism literackich i najnowszej literatury polskiej.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony