Biblioteka na Targach Euroregionalnych „Kontakt”

Podczas tegorocznych Tragów Euroregionalnych „Kontakt”, odbywających się w dniach 18-20 maja 2007 r. w Krośnie, Biblioteka zaprezentowała wystawę wydawnictw regionalnych „Krosno - Svidnik : wydawnictwa pogranicza 2000-2006”. W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Podduklianskiej Kniznicy w Svidniku.

Wystawa przygotowana została w ramach projektu Krosno - niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu w ramach Programu Interreg III A Polska - Republika Słowacka, który od ubiegłego roku realizuje Gmina Krosno.

Podjęte w ramach projektu działania mają służyć promocji polsko-słowackiego obszaru przygranicznego poprzez publikację wydawnictw promocyjnych oraz organizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i turystycznych. Partnerem Krosna w projekcie jest słowackie miast Svidnik. Istotnym elementem projektu jest ścisła współpraca samorządów obu miast oraz spotkania mieszkańców regionu krośnieńskiego i poddukliańskiego.

Wśród szeregu inicjatyw podjętych w ramach tego projektu, realizowanych zarówno przez Miasto Krosno, jak i wszystkie miejskie instytucje kultury, znalazła się również wystawa przygotowana przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną, zasięgiem obejmująca Krosno i region krośnieński, natomiast po stronie słowackiej Svidnik i region poddukliański.

Wystawie towarzyszył dwujęzyczny folder, zawierający adnotowaną bibliografię wydawnictw zasięgiem geograficznym obejmujących wyżej wymienione obszary, opublikowanych w latach 2000-2006 (blisko 200 pozycji). Część dotycząca Słowacji opracowana została przez Podduklianską Kniznicę w Svidniku, z którą Krośnieńska Biblioteka Publiczna współpracuje od wielu lat. Z tej biblioteki wypożyczone zostały również publikacje zaprezentowane na wystawie.

Projekt Krosno - niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu to kolejny projekt realizowany m.in. przez krośnieńskie instytucje kultury, służący wykorzystaniu istniejących zasobów dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych miasta do promocji i popularyzacji Krosna, a jednocześnie umożliwiający nawiązanie wielopłaszczyznowej współpracy pomiędzy instytucjami z przygranicznych regionów Polski i Słowacji.

Wspólna realizacja projektu przez Bibliotekę Krośnieńską i Bibliotekę w Svidniku stworzyła nie tylko możliwość promocji regionów przygranicznych, ale przyczyniła się również do rozszerzenia współpracy i deklaracji podejmowania nowych inicjatyw w przyszłości.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony