„Wasza ziemia urzekła mnie pięknem”

Dziesięć lat temu ziemia krośnieńska przeżywała niezwykle doniosłą chwilę - wizytę Jego Świątobliwości Jana Pawła II. Była to szósta pielgrzymka do ojczystego kraju w dniach 31 V - 10 VI, której motyw przewodni brzmiał: „Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”.

Ostatnim etapem tej prawie dwutygodniowej wizyty była Dukla i Krosno (w dniach 9-10 VI). Właśnie tym niezapomnianym wydarzeniom poświęcona jest czerwcowa wystawa w Wypożyczalni Głównej Biblioteki przy ul. Wojska Polskiego.

W dniu 9 VI wieczorem papieski samolot wylądował na lotnisku Łężany-Targowiska, skąd Papież udał się samochodem do Dukli. Na trasie przejazdu witały Ojca Świętego tłumy mieszkańców okolicznych miejscowości. W Dukli, w klasztorze oo. Bernardynów Papież spędził noc. Jednak zanim udał się na spoczynek, przemawiał do wiernych, mówił o bł. Janie z Dukli i długo modlił się przy jego relikwiach.

Następnego dnia Papież pojechał do Krosna. Po drodze zatrzymał się na krótko u oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, gdzie w 1972 r. uczestniczył jako ks. Kardynał w uroczystościach jubileuszu 50-lecia zatwierdzenia Zgromadzenia Św. Michała Archanioła. Na krośnieńskim lotnisku na Papieża czekało już ok. 600 tys. osób. Oprócz Polaków i Słowaków przybyli Białorusini, Węgrzy, Czesi, Ukraińcy, a nawet Rumuni. Pięknie przybrany ołtarz swoją konstrukcją przypominał herb papieski. Na Mszy Św. Papież kanonizował bł. Jana z Dukli oraz dokonał koronacji obrazów - Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi z kościoła parafialnego w Jaśliskach, Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych z Wielkich Oczu, a także figurę Matki Bożej Bolesnej z Haczowa.

Po Mszy Św. Ojciec Święty poświęcił nowo wybudowany kościół pw. Św. Piotra Apostoła, a po odpoczynku odleciał na krakowskie Balice, skąd udał się do Rzymu.

Na wystawie zostały zasygnalizowane najważniejsze wydarzenia wizyty papieskiej. Możemy jeszcze raz przeżyć te doniosłe chwile dzięki dokumentom, opracowaniom oraz albumom, pięknie ilustrowanym, np. „Błogosławię tę ziemię” Tadeusza Budzińskiego.

Hołdem złożonym Papieżowi Polakowi przez Bibliotekę Narodową jest bibliografia publikacji wydanych poza Polską w opracowaniu Anny Wolnik. Rejestruje ona 7.079 opisów dzieł głowy Kościoła powszechnego, wydanych w 57 językach w 89 krajach. Daje to możliwie pełny obraz zasięgu, roli i znaczenia piśmiennictwa Jana Pawła II w świecie. Krośnieńska Biblioteka Publiczna posiada wiele interesujących dzieł o Janie Pawle II, jego podróżach zagranicznych i oczywiście wizytach w ojczyźnie, do korzystania z których serdecznie zachęcamy.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony