Emocje w czerwieni, w odcieniach

13 czerwca 2007 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż malarstwa Małgorzaty Głodowskiej. Kilkanaście płócien sporych formatów zaintrygowało zwłaszcza miłośników abstrakcji. Ekspozycja ta potrwa do 10 lipca.

Podczas wernisażowych dyskusji malarstwo Małgorzaty Głodowskiej określano jako emocjonalne, znakomicie akcentujące temperaturę uczuć i wrażliwość autorki na kolor. W katalogu wystawowym zaznaczono, iż „harmonia wyrażana poprzez zestawienie linii i plam, oraz ich barw i odcieni świadczy, że artystka ta wciąż poszukuje sposobu na wyrażenie własnego świata, z drugiej zaś strony przekonuje widza, że jest to już malarstwo bardzo świadome, odważnie eksponujące jej twórczą perspektywę„.

- Jej obrazy oglądane w skupieniu, kiedy nasze emocje i wyobraźnia są bliżej wolności, stają się poezją; może i hermetyczną, ale szczerą. To dobrze wróży tej artystce na przyszłość - zaznaczył Jan Lusznia, nauczyciel, entuzjasta wszelkich akcji kulturalnych w Krośnie.

Przypomnijmy, że odchodzenie od przedstawiania codziennej rzeczywistości istniało w sztuce jakby od zawsze, nawet rysunki naskalne bywają wzorem dla malarzy abstrakcjonistów. Lecz abstrakcja, jaką znamy powszechnie dziś, istnieje właściwie dopiero od stu lat. Za ojca sztuki nieprzedstawiającej utarło się uważać Wasyla Kandinsky’ego, który wystawił swą akwarelę w 1910 roku, i pozostała ona ikoną tego kierunku do dziś.

- To moje emocje, wrażenia, uczucia, nawet marzenia, choć wyrażone są za pomocą barwnych plam czy linii - wyznała artystka podczas wernisażu. - Inspiruje mnie przyroda, codzienne otoczenie, także wspomnienia - dodała Głodowska.

Małgorzata Głodowska (ur. 1981 r. w Rymanowie), mieszka w Krośnie. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Brzozowskiego w Krośnie. Ukończyła później studia na Uniwersytecie Śląskim - Filia w Cieszynie, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych. Pracę magisterską na temat malarstwa broniła pod kierunkiem adiunkta Tadeusza Rusa. Uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych. W 2005 roku prezentowała swoje malarstwo indywidualnie w Galerii Krośnieńskiego Domu Kultury. Korzysta przeważnie z farb olejnych i akryli.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony