Nagroda dla Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznał Krośnieńskiej Bibliotece II nagrodę w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzony Tydzień Bibliotek 2007, który był obchodzony w Polsce w dniach 7-13 maja pod hasłem „Biblioteka mojego wieku”. Honorowym patronatem tegoroczny Tydzień Bibliotek objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

W tym czasie biblioteki w szczególny sposób chciały zaznaczyć swoją obecność proponując aktualnym i potencjalnym użytkownikom szereg działań pokazujących bibliotekę jako aktywną instytucję kultury, pełniącą równocześnie istotne funkcje informacyjne i edukacyjne.

Również Krośnieńska Biblioteka Publiczna włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek realizując szereg imprez o charakterze kulturalno-edukacyjnym oraz promujących bibliotekę w środowisku lokalnym, co zostało wysoko ocenione na forum ogólnopolskim.

Oferta kulturalno-edukacyjna skierowana w tym czasie do użytkowników miała na celu pokazanie mieszkańcom Krosna i powiatu krośnieńskiego biblioteki „zmieniającej się z czasem”, podnoszącej zarówno standard usług tradycyjnych, tj. wypożyczania i udostępniania zbiorów, jak również stwarzającej możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych na miarę XXI wieku.

W sumie w 40 różnego rodzaju działaniach - spotkaniach autorskich, warsztatach, konkursach, lekcjach, zajęciach edukacyjnych dla dzieci - uczestniczyło blisko 1.200 osób, a ok. 2.800 osób obejrzało eksponowane w tym czasie wystawy, zarówno w Bibliotece Głównej, jak i filiach.

W tym czasie odbyły się m.in.:

  • spotkania autorskie z Radosławem Nowakowskim, Jackiem Dehnelem, Konradem C. Kęderem, Barbarą Gawryluk;
  • warsztaty dziennikarskie dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych prowadzone przez dziennikarkę i pisarkę Małgorzatę Karolinę Piekarską;
  • warsztaty dla bibliotekarzy dotyczące efektywnych metod wyszukiwania informacji ph. „Broker informacji znajdzie wszystko” prowadzone przez dra Henryka Hollendra - dyrektora Biblioteki Politechniki Lubelskiej;
  • wernisaż malarstwa Stanisława Filipczyka;
  • cykl lekcji „Biblioteka drogowskazem wiedzy”;
  • oraz szereg konkursów wiedzy i plastycznych adresowanych do dzieci i młodzieży.

„Biblioteka mojego wieku” - hasło towarzyszące działaniom podjętym przez bibliotekarzy w Tygodniu Bibliotek - stało się równocześnie wyznacznikiem do budowania na co dzień wizerunku biblioteki zgodnego z oczekiwaniami użytkowników i zmieniającymi się standardami usług oraz zachętą do podejmowania w przyszłości inicjatyw wyłącznie na miarę nowoczesnej biblioteki - biblioteki nowego wieku.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu odbędzie się 11 października 2007 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas VI Forum Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Krośnieńska Biblioteka Publiczna otrzymała 3,5 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2021
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony