Wichniewicz czyli paleta i scena

12 września 2007 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbył się wernisaż malarstwa Henryka Wichniewicza. Pejzaże i abstrakcyjne kreacje tego malarza, głównie oleje na płótnach, zyskały uznanie publiczności. Autor jest instruktorem teatralnym Krośnieńskiego Domu Kultury i ostatnio otrzymał za reżyserię spektakli w teatrze KDK prestiżowe nagrody.

Henryk Wichniewicz urodził się w Mirczu na Lubelszczyźnie w 1951 roku. Ukończył Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe w Krośnie, Studium Reżyserii dla Instruktorów Teatralnych w Łodzi, studiował przez 4 lata w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Od 1973 roku pracuje w Krośnieńskim Domu Kultury (wcześniej Powiatowy DK i Wojewódzki DK) jako instruktor teatralny, twórca i reżyser m.in. teatrów „Krasnal”, „Maska”, Teatr Robotniczy. To w jego dziecięcych teatrach przy domu kultury zaczynali swą przygodę z teatrem tacy artyści jak Iwona Konieczkowska, Robert Rozmus, Jacek Buczyński czy Maciej Luśnia.

Organizuje konkursy recytatorskie, przeglądy i festiwale teatralne, w tym Krośnieńskie Spotkania Teatralne, festiwal teatrów dziecięcych z udziałem zespołów polonijnych „O Puchar Uśmiechu” i festiwal teatrów młodzieżowych INNY. Założył i prowadzi z sukcesami teatrzyk dziecięcy „miNiaTuRa” i młodzieżowy teatr „itd...”, które uczestniczyły w wielu Ogólnopolskich Festiwalach Teatrów Młodzieżowych i otrzymywały nagrody i wyróżnienia.

Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody ZG TKT w Warszawie (2003 r. w kategorii instruktor teatralny roku) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Krosna w kategorii: Twórca (2005 r.). Zasłużony Działacz Kultury.

Jego pasją, na równi z fascynacją teatrem, jest malarstwo, zwłaszcza praca w plenerze. - Woda i Bieszczady to moje stałe motywy, które zawsze mnie inspirują - wyznał podczas wernisażu Wichniewicz. - W zaciszu domowym powstają zaś prace bardziej ściszone, osobiste, które są echem plenerowych przeżyć - dodał autor. Być może stąd jego znany cykl obrazów „Przenikanie”.

Prace eksponowane w Saloniku Artystycznym Biblioteki to pejzaże, lecz często przetworzone, stają się jakby syntezą przestrzeni, niekiedy bywają już dziełami abstrakcyjnymi. Cieszą się dużym uznaniem publiczności, stąd jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju, a także za granicą.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony