„Podróże są moim sposobem na życie”

Pisze wiersze, opowiadania, powieści, scenariusze filmowe i teatralne, słuchowiska radiowe. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień literackich w kraju i za granicą, tłumaczona na języki obce, na swoim koncie posiada blisko trzydzieści książek. Ich fragmenty Anna Onichimowska zaprezentowała na spotkaniu z czytelnikami Biblioteki 24 września 2007 r.

Anna Onichimowska jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach rozpoczęła pracę w redakcji wydawnictwa i wtedy zaczęła pisać.

- Interesują mnie sny i wiele moich książek poświęconych jest snom - mówiła najmłodszym uczestnikom spotkania w Filii nr 8. Wśród nich wymieniła „Zasypianki na każdy dzień miesiąca”, „Wieczorynkę z żółwiem Antosiem” oraz książkę „Sen który odszedł”, na podstawie której Jacek Piotr Bławut reżyseruje obecnie film. Film powstanie również na podstawie najnowszej książki Anny Onichimowskiej „Dzień czekolady”.

Oprócz książek dla najmłodszych dzieci pisze także książki dla młodzieży, poruszając istotne problemy społeczne. Należą do nich m.in. powieści: „Hera, moja miłość”, „Samotne wyspy” czy „Lot komety”. Pierwsza z nich, choć porusza temat narkotyków, tak naprawdę jest książką o ogromnej potrzebie bliskości, rodzinnym kryzysie, o granicach wolości. Każda z moich książek porusza jakiś ważny problem - mówiła.

Książki mądre, magiczne, dobrze napisane - to te, które najbardziej lubi czytać. Bo - jak mówi - w książkach opisywane są te same historie; ważne, w jaki sposób te historie zostały przedstawione.

„Dziesięć stron świata” - to tytuł książki A. Onichimowskiej, która ukaże się w połowie października. Pisarka często umiejscawia akcje swoich książek w odległych krajach. - Jestem osobą, która ciągle wędruje. Podróże są moim sposobem na życie. Nie można pisać o czymś, czego się nie zna - mówiła.

Dzień przed spotkaniem z Anną Onichimowską w Galerii Małych Artystów w czytelni Filii nr 8 - dla Dzieci zagościły POTWORY I INNE STWORY.

Te niezwykłe postacie namalowało 90 uczniów klas II i III z krośnieńskich szkół podstawowych nr 4 i 14. Dzieci poznały je w książkach Anny Onichimowskiej. Tytuł konkursu brzmiał: „Potwory i inne stwory, czyli ilustracje do utworów Anny Onichimowskiej”. Został zaczerpnięty z tytułu książki „Dobry potwór nie jest zły”, a jego celem była popularyzacja twórczości autorki.

Dzięki udziałowi w konkursie dzieci poznały też inne powieści i bajki, m.in. zbiór opowiadań „Najwyższa góra świata”, która znajduje się na Honorowej Liście Hansa Chrystiana Andersena, „Duch starej Kamienicy”, „Daleki rejs” i jego kontynuację „Gdzie jesteś, tatusiu? ”, „O żyrafach, które chciały zobaczyć śnieg”, „O zebrze, która chciała być w kwiatki”, „O jeżu, który znalazł przyjaciela”, „Aleksandra”, „Zasypianki”, „Koniec świata poziomki” i wiele innych. Najwięcej ilustracji wykonano do bajki „O jeżu, który znalazł przyjaciela”, „Aleksander” i „O zebrze, która chciała być w kwiatki”.

Prace wykonano różnymi technikami plastycznymi. Dominują kredki i pastele, jest wiele kolaży i obrazków wykonanych farbami plakatowymi i akwarelami. Bardzo ciekawie prezentują się wycinanki i wyklejanki z kolorowego papieru.

Za najlepsze uznano prace wykonane przez Michała Wojnara - I miejsce, Marecelinę Bolanowską - II miejsce i Michała Zygarowicza - III miejsce. Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 14.

Ponadto wyróżniono ilustracje Jana Catapano (Szkoła Podstawowa nr 4), Katarzyny Snoch, Piotra Klimko, Jana Polańskiego, Magdaleny Mamak, Klaudii Such, Klaudii Jagieły, Konrada Wacławskiego - uczniów Szkoły Podstawowej nr 14.

Laureatom konkursu plastycznego na ilustracje do książek Anny Onichimowskiej wręczyła autorka w trakcie spotkania w Filii nr 8 - dla Dzieci.

Spotkania w Filii nr 8 i z młodzieżą gimnazjalną w Filii nr 4 odbyły się w ramach projektu Magiczne podróże po literaturze - animacja czytelnictwa dziecięcego z Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest współfinansowany przez Instytut Książki i Gminę Krosno.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony