„Kultura nie jest obszarem demokratycznych rozstrzygnięć...”

Poeci, eseiści, krytycy - Krzysztof Kuczkowski i Wojciech Kass 26 września 2007 r. spotkali się z czytelnikami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Związani z sopockim dwumiesięcznikiem literackim „Topos” - K. Kuczkowski, założyciel i redaktor naczelny wydawanego od 1993 roku pisma, W. Kass od 2001 roku członek zespołu redakcyjnego - mówili m.in. o swoich doświadczeniach związanych z twórczością literacką w kontekście kultury. Dziedzina kultury to obszar autorski. Wiele rzeczy, które dzieją się w kulturze utożsamia się z nazwiskiem. Kultura nie jest obszarem demokratycznych rozstrzygnięć, tu liczą się autorytety i osobowości - mówił Kuczkowski. Niewątpliwie „Topos” jest utożsamiany właśnie z jego nazwiskiem. Ale to właśnie kultura jest doskonałym obszarem, w którym można realizować swoje marzenia. Jako przykład realizacji takich marzeń wymienia założone przez siebie pismo. Jak się bardzo chce, to można robić coś, co przekracza ramy i miejsce, w którym się jest, można zrealizować swoje marzenia bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy.

Do tej pory ukazało się 95 numerów „Toposu”. Do każdego numeru dołączany jest arkusz poetycki i tomik wierszy - do ostatniego numeru tomik Krzysztofa Karaska i arkusz Adama Zagajewskiego. Wokół czasopisma - jak mówił redaktor - skupia się wiele instytucji i wydarzeń życia literackiego. Wśród nich Festiwal Poezji w Sopocie czy Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rainera Marii Rilkego, odbywający się co dwa lata począwszy od 1997 roku. Rilke odpowiada duchowi pisma, jest to wybitny poeta metafizyczny, a ten nurt jest nam bardzo bliski - mówił Kuczkowski. Z redagowaniem pisma i tworzeniem poezji ściśle wiążą się prowadzone przez obydwu poetów warsztaty literackie, głównie dla młodych ludzi. Jest to coś, do czego przywiązuję wielką wagę, co daje mi olbrzymią satysfakcję, zwłaszcza, kiedy człowiek widzi, jak ktoś otwiera się na nowy sposób patrzenia poetyckiego - podkreślał redaktor „Toposu”.

Krzysztof Kuczkowski pisze od blisko 30 lat. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest redaktorem i edytorem serii książek poetyckich Biblioteka „Toposu”. Laureat „Sopockiej Muzy”, Nagrody Prezydenta Sopotu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (1997). Opublikował tomy wierszy: Prognoza pogody (1980), Pornografia (1981), Ciało, cień (1989), Trawa na dachu (1992), Widok z dachu (1994), Stado (z K. Szymoniakiem, 1995), Anioł i góra (1996), Niebo w grudniu (1997), Wieża widokowa (1998), Tlen (2003), Dajemy się jak dzieci prowadzić nicości (2007).

Wojciech Kass jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1997 roku kieruje Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach. Autor książki eseistycznej Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004) - nominowanej do Wawrzynu - Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za 2004. Wydał tomiki poetyckie: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000), za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach oraz Prószenie i pranie (2002), Przypływ cieni (2004) i Gwiazda Głóg (2005). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i stypendystą Ministerstwa Kultury. Uhonorowany nagrodą Nowej Okolicy Poetów za dorobek poetycki (2004).

W 2006 roku Kass i Kuczkowski wydali wspólny tomik Pieśń miłości, pieśń doświadczenia. Wierszy głównie z tego zbioru w interpretacji autorów mogli posłuchać uczestnicy spotkań w Bibliotece.

Wojciech Kass niezwykle barwnie przedstawił leśniczówkę w Praniu - miejsce, gdzie powstały najpiękniejsze wiersze K. I. Gałczyńskiego, które w środku puszczy stało się centrum życia kulturalnego. Tu do dziś trwa tradycja tego miejsca jeśli chodzi o literaturę. Po Gałczyńskim nastąpiła tam Kira, właśnie tu napisała biografię ojca. Obecnie piszę tam ja (...). Pranie gości wielu znakomitych pisarzy i poetów. Jest to ciągle miejsce inspirujące, gdzie powstaje literatura... - mówił dyrektor Muzeum Gałczyńskiego.

W. Kass zwrócił również uwagę na miejsce poety w chaosie życia; artysty, który często w samotności, izolacji musi odnaleźć swój własny głos, którym może powiedzieć własną, jednostkową prawdę. Poezja staje po stronie prawdy. Świat jest przeciwko niej. Poeta ma za zadanie dopaść rzeczywistość w jej zwyczajniej odświętności, promiennym ceremoniale, a potem zapisać. Otwarty jest na epifanię w tym całym ludzkim rozmemłaniu... - mówił w jednym z wywiadów.

Spotkania w Bibliotece (w Czytelni Głównej i Saloniku Artystycznym) były częścią projektu Inspiracje Literackie - Krośnieńskie Spotkania z Literaturą Współczesną realizowanym przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem projektu jest promocja czasopism literackich i najnowszej literatury polskiej.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony