Rok Wyspiańskiego w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

18 października 2007 r. w Czytelni Głównej Biblioteki w ramach obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego odbył się konkurs wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim pod hasłem „Wyspiański - w kręgu dzieł i twórcy”.

Konkurs był jednym z elementów realizowanego w Krośnie projektu „Talenta bowiem są niezmierne, lecz trzeba by w nie duch wstąpił” w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego WYSPIAŃSKI.

3-osobowe drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego zaprezentowały się w trzech konkurencjach. Uczestnicy musieli rozpoznać tytuły ośmiu obrazów artysty, odpowiedzieć na pytanie związane z życiem i twórczością Wyspiańskiego (m.in. podać tytuły dramatów poruszających temat powstania listopadowego, podać imiona głównych bohaterów dramatu „Sędziowie”, wymienić kraje, które odwiedził artysta po wyjeździe z Polski w 1890 roku). Na zakończenie zespoły przedstawiały inscenizacje fragmentów dramatów pisarza. Najczęściej prezentowane były fragmenty „Wesela”.

Uczestnicy konkursu mieli również za zadanie przygotować hasła promujące twórczość Wyspiańskiego. Wysoko oceniono hasła: „Jedno słowo, jeden szkic... czyż o Wyspiańskim nie wiesz nic? Moje spotkania ze Stanisławem Wyspiańskim”, „Stanisław Wyspiański - talent niebiański” oraz hasło „Stanisław Wyspiański - człowiek renesansu tworzący w Młodej Polsce”.

W ocenie końcowej komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Błaż - inspektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna, Anna Jakubik-Poręba - instruktor Krośnieńskiego Domu Kultury, Wanda Belcik - kierownik Działu Informacyjno-Regionalnego Krośnieńskiej Biblioteki i Jan Tulik - specjalista ds. kulturalno-oświatowych KBP przyznało:

  • I miejsce - drużynie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie w składzie: Agata Kilar, Liliana Wójcik, Agnieszka Ziemiańska pod opieką Bogusławy Kopczyk i Jadwigi Kupczyk oraz drużynie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dukli w składzie: Anna Belcik, Iwona Dyląg, Anna Kurdyła pod opieką Andrzeja Szwasta;
  • II miejsce - drużynie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dukli w składzie: Diana Dereniowska, Izabella Pietruszko, Barbara Trytko pod opieką Andrzeja Szwasta;
  • III miejsce - drużynie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie w składzie: Renata Bułdak, Weronika Limberger, Paulina Stefanik pod opieką Marzeny Gęsiak.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości jednego z najważniejszych twórców kultury polskiej, jak również inspirowanie młodzieży do sięgania po książki spoza kanonu lektur szkolnych.

Stanisław Wyspiański jako dramaturg, poeta i malarz trwale zaznaczył swoją obecność zarówno w literaturze i sztuce. Związany był głównie z Krakowem, jednak w jego biografii i twórczości znalazły się wątki, które przypominają o pobycie pisarza na Podkarpaciu. To właśnie w Rymanowie k. Krosna, w czasie pobytu Wyspiańskiego na leczeniu w 1903 roku, powstały wiersze Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić i Niech nikt nad grobem mi nie płacze. Podkarpackie wątki w biografii pisarza były jednym z powodów realizacji tego projektu.

 

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony