Biblioteka pełna zaczarowanych dywanów

W dniu 6 grudnia 2007 r. Biblioteka zaproponowała dzieciom specjalny prezent od świętego Mikołaja - spotkanie z Ewą Stadtmüller, autorką książek o tematyce doskonale wpisującej się w przedświąteczny okres, takich jak „Prezent dla świętego Mikołaja”, „Mikołajkowy zawrót głowy”, „Zimowe zagadki”.

Dwa spotkania, z blisko 120 uczniami klas trzecich i czwartych krośnieńskich szkół podstawowych, odbyły się w Filii nr 8 - dla Dzieci. Pisarka nie tylko opowiedziała o swoich książkach - bajkach, baśniach, legendach, opowiadaniach, scenariuszach teatralnych i poradnikach językowych, ale również zaprezentowała „teatr w pudełku”. Bohaterowie wielu książek dla najmłodszych czytelników, jak Koziołek Matołek, Kubuś Puchatek czy sympatyczny Skrzat bawiły dzieci w mini przedstawieniu.

Ewa Stadtmüller ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, a od 1987 roku także jako asystent w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Zadebiutowała w 1992 roku bajką „O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter-Spławińską „Leksykon dla najmłodszych”, humorystyczny „Poradnik młodego redaktora” oraz napisany wspólnie z Anną Chachulską przewodnik „Kraków i okolice”. Nurt religijny w twórczości autorki reprezentują książki takie jak: „Przypalona szarlotka”, „Zwierzyniec Pana Boga” czy wierszowana opowieść o Janie Pawle II „Z Wadowic do nieba”. Autorka chętnie spotyka się ze swymi czytelnikami. Z najmłodszymi bawi się w teatr, przeprowadza bajkowe konkursy, opowiada, jak powstaje książka. Nieco starszym proponuje warsztaty dziennikarskie lub literackie.

Biblioteka jest dla niej miejscem magicznym, miejscem „pełnym zaczarowanych dywanów”, którymi stają się książki. To one, jak przekonywała dzieci na spotkaniu, mogą przenosić nas do świata marzeń, odległych krajów, sprawiać, że przeżywamy niesamowite przygody.

Na spotkaniu z Ewą Stadmüller rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji - witraży do jej utworów. Pisarka wręczyła laureatom nagrody i dyplomy. Do końca roku można oglądać prace z konkursu prezentowane w Filli nr 8 - dla Dzieci.

Spotkanie z Ewą Stadmüller było ostatnim w ramach projektu Magiczne podróże po literaturze, który Biblioteka realizowała od kwietnia tego roku w ramach Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem projektu była popularyzacja literatury współczesnej dla dzieci i młodzieży poprzez kontakt z twórcami - pisarzami i poetami oraz konkursy inspirowane wybranymi utworami literatury dziecięcej, a także kształcenie wśród pracowników bibliotek praktycznych umiejętności w zakresie aktywnych form promocji literatury dziecięcej. W projekcie współfinansowanym przez Instytut Książki i Gminę Krosno uczestniczyło blisko 1.100 osób.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony