Prezentacja Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Warszawie

Warszawscy bibliotekarze i czytelnicy z zainteresowaniem i aprobatą przyjęli prezentację osiągnięć Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, która została zorganizowana w Bibliotece Narodowej 22 lutego 2006 r. Dyrektor krośnieńskiej książnicy Teresa Leśniak w multimedialnej prezentacji z komentarzem ukazała rozwój krośnieńskiej biblioteki oraz pomoc lokalnych władz w tych działaniach.

Dyrektor Teresa Leśniak pokrótce ukazała tło socjologiczno-historyczne środowiska, następnie skupiła się na roli i funkcji krośnieńskiej biblioteki w ukazanych warunkach. Krośnieńska biblioteka zaliczana jest w kraju jako placówka, która swą aktywnością i różnorodnością stosowanych form zajmuje wysoką pozycję w rankingu bibliotek. Dotyczy to również bardzo wysokich wskaźników czytelnictwa.

Jest organizatorem szeregu akcji czytelniczych lokalnych jak i międzynarodowych. Goście Biblioteki Narodowej z uwagą słuchali relacji na temat współpracy międzynarodowej, w tym głównie ze Słowakami i Węgrami. Zadawali pytania szczegółowe na temat konkretnych zrealizowanych programów, takich jak: „Promocja interkulturowego dialogu w Euroregionie Karpackim” czy też „Miejsca od innych droższe”.

Wystąpienie dyrektor Leśniak zainteresowało słuchaczy szczególnie dlatego, że prezentowała ona pozastatutową pracę biblioteki, zatem realizację autorskich programów jej rozwoju. Estetyczne obiekty oraz zdjęcia z imprez wyświetlane na ekranie, połączone z ekspozycją plakatów, wydawnictw i innych materiałów plastycznych, propagujących pracę biblioteki, zostały uznane za wzorcowe.

- Mało mówi się o kulturze na prowincji, naraz okazuje się, że tam pomysły na promocję książki i czytelnictwa bywają rewelacyjne. Krosno jest tego znakomitym przykładem - powiedział po prezentacji Andrzej Gnarowski, pisarz i animator kultury w Warszawie.

Dyrektor KBP Teresa Leśniak sporo miejsca poświęciła misji placówki, akcentując zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych oraz kształtowanie wrażliwości dzieci i młodzieży na słowo pisane oraz różnorodne formy animacji kulturalnej. - Biblioteka to także „styl życia” - akcentowała dyr. Leśniak, wymieniając akcje związane z książką, z pracą z ludźmi niepełnosprawnymi oraz różnymi segmentami użytkowników (od przedszkolaków do ludzi starszych). Stałe cykle imprez, takie jak: „Biblioteka na cztery pory roku”, „Dzieci poznają świat”, „Czytam, bo lubię”, to propozycje warte upowszechnienia.

Spotkania i wystawy organizowane w Saloniku Artystycznym KBP również zostały zaliczone do akcji atrakcyjnych czytelniczo. Spotkania np. z Andrzejem Stasiukiem, Elżbietą Dzikowską czy wyjazdowa promocja książki Edwarda Marszałka w oprawie pasteli Tadeusza Marszałka, ilustrujących tę publikację, gromadziły za każdym razem ponad sto osób (promocja ta, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie odbyła się w leśniczówce Hrendówka k. Rymanowa).

Prezentacja Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Bibliotece Narodowej została uznana za jedną z najciekawszych relacji na temat pracy bibliotek w terenie. Zastępca dyrektora BN Edward Krasowski gratulował dyr. Teresie Leśniak i życzył dalszego, tak dynamicznego i różnorodnego w formach pracy, na takim poziomie jaki ukazano, rozwoju Biblioteki.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony