Wielcy z rodu Fastnachtów

- Adam Fastnacht mimo swego kalectwa co roku przyjeżdżał na Podkarpacie, bardzo lubił Bieszczady, a jego ostatnią wolą było umieszczenie na grobie we Wrocławiu kamienia z Bieszczadów - tak o swoim stryjecznym bracie mówił Wacław Fastnacht, ekonomista mieszkający w Krakowie.

Spotkanie z Wacławem Fastnachtem odbyło się 7 marca 2006 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki. Uczestniczyli w nim członkowie Koła Przewodników przy Oddziale PTTK w Krośnie.

Senior rodu Fastnachtów swój wykład rozpoczął od przedstawienia prywatnego i zawodowego życia Adama Fastnachta - historyka stosunków społeczno-gospodarczych związanego z ziemią sanocką, wieloletniego, czynnego i pracowitego kierownika Działu Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, autora „Osadnictwa ziemi sanockiej w latach 1340-1650” i „Słownika historyczno-geograficznego ziemi sanockiej w średniowieczu”.

Ale Wacław Fastnacht mówił nie tylko o wybitnych członkach swego rodu. W czasie wykładu przedstawił też etymologię nazwiska Fastnacht. Podkreślił, że w języku niemieckim słowo Fasten oznacza post, a Nacht - noc, a więc Fastnacht należy tłumaczyć jako noc przed postem, noc zapustną z wtorku na Środę Popielcową.

Podczas prelekcji Wacław Fastnacht mówił również o przeszłości swojej rodziny. Pokazywał ciekawe fotografie, m.in. ze wsi Melchingen, skąd pochodzą najstarsze zapiski o Fastnachtach. Opisywał też codzienne życie wioski Falkenberg w Galicji, do której w XVIII wieku przybyli koloniści niemieccy (m.in. rodzina Fastnachtów).

Kończąc swoją wypowiedź, senior rodu Fastnachtów powiedział, że jego rodzina trwa w polskiej i niemieckiej historii już 350 lat i nigdy nie zdarzyło się, by członek rodu w jakikolwiek sposób splamił swoje nazwisko

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony