Bajkowy poranek w Bibliotece

W dniach 8-15 maja biblioteki publiczne w Polsce obchodzą Tydzień Bibliotek. W tym czasie odbywa się wiele spotkań z pisarzami, konferencji poświęconych książce i czytelnictwu, wystaw i imprez o charakterze okolicznościowym.

W krośnieńskiej bibliotece w programie Tygodnia znalazł się m.in. przedszkolny Korowód bajkowy, spotkanie z przyszłymi czytelnikami, które odbyło się 11 maja w Czytelni Głównej przy ul. Wojska Polskiego. Wzięło w nim udział ponad 110 dzieci z pięciu przedszkoli miejskich w Krośnie (nr 2, 3, 4, 5 i 8), opiekunowie, rodzice oraz zaproszeni goście: Bronisław Baran - zastępca prezydenta Krosna, Zbigniew Braja - starosta krośnieński, Anna Dubiel - przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki RM, Zygmunt Rysz - naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Joanna Sowa i Ewa Bukowiecka - rzeczniczki prasowe. Celem spotkania było ukazanie biblioteki jako miejsca inicjacji czytelniczej i miejsca realizacji poznawczych i rozrywkowych potrzeb młodego człowieka. Wszystkie te elementy zawierał program imprezy, w czasie którego poszczególne grupy przedszkolaków ucharakteryzowane na bajkowych bohaterów przedstawiały krótkie inscenizacje oparte na tekstach utworów dla dzieci. Była więc Calineczka, król Maciuś I, bajka o Kopciuszku i inne. Do wspólnej zabawy czytelniczej włączyli się zaproszeni goście, którzy w przerwach między występami przedszkolaków czytali wiersze W. Chotomskiej, J. Brzechwy, J. Tuwima.

Występy przedszkolaków i ich bajkowe stroje oceniało jury w składzie: Magdalena Wyżykowska, Maria Jurkowska, Beata Sala i Bogusława Bęben.

Spośród pięciu inscenizacji jury wyróżniło „Calineczkę”, scenkę, którą przygotowało Przedszkole Miejskie nr 5. Wyłoniono także laureatów najciekawszych bajkowych strojów: Miłosza Przybyło (Przedszkole Miejskie nr 2), Aleksandrę Kozubal (Przedszkole Miejskie nr 3), Monikę Pelczar (Przedszkole Miejskie nr 4), Antoniego Łętkowskiego (Przedszkole Miejskie nr 5) i Ewę Turczak (Przedszkole Miejskie nr 8). Każda grupa przedszkolaków otrzymała nagrodę - „Baśnie z całego świata”. Małych aktorów nagrodzono indywidualnie dyplomikami i kolorowymi książeczkami, a wszystkie pozostałe dzieci uczestniczące w Bajkowym korowodzie dostały okolicznościowe zakładki z informacją o bibliotekach dziecięcych w Krośnie oraz słodycze, które ufundowali goście.

Impreza czytelnicza z przedszkolakami to przeżycie radosne zarówno dla dzieci, którym zapewne długo pozostanie w pamięci, jak i dla organizatorów - bibliotekarzy, którzy z niezwykłą starannością przygotowali wystrój pomieszczeń bibliotecznych oraz oprawę plastyczną.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony