Animacja czytelnicza dzieci i młodzieży w Euroregionie Karpackim

30 maja 2006 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana Animacja czytelnicza w bibliotekach dziecięcych w Euroregionie Karpackim - perspektywy współpracy. Uczestniczyły w niej oprócz bibliotekarzy z woj. podkarpackiego delegacje ze Słowacji, Ukrainy i Węgier (52 bibliotekarzy i zaproszonych gości).

Na konferencji obecni byli przedstawiciele władz samorządowych Krosna i powiatu krośnieńskiego: Bronisław Baran, Zygmunt Rysz, Anna Dubiel, Barbara Bocianowska, Andrzej Prugar.

Bibliotekarze z sąsiadujących krajów prezentowali metody i formy pracy z czytelnikiem dziecięcym od wieku przedszkolnego do wieku młodzieńczego. Wskazywali na pojawiające się zagrożenia: rozwój kultury elektronicznej, kult szybkiej informacji, odejście od tradycyjnego czytania klasyki w kierunku mód czytelniczych na sezonowe bestsellery, co skutkuje niechęcią do czytania i obniżającym się poziomem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Remedium na to zjawisko jest ścisła współpraca środowisk zajmujących się dzieckiem: rodziny, szkoły i biblioteki publicznej. Mówiła o tym zarówno Larysa Luhova (Lwów, Ukraina), jak i Albertne Bihari (Nyiregyhaza, Węgry). Głównie jednak prezentowano metody „przyciągania” dzieci do biblioteki i zachęcania do czytania, które polega na stosowaniu form zajęć akceptowanych przez dzieci, tj. konkursów wiedzy, plastycznych, recytatorskich, literackich, wystaw twórczości dziecięcej, dramy, a także form zabawowych, np. noce z bohaterami literackimi (m.in. w bibliotece dziecięcej w Preszowie, Słowacja).

Różnorodne pomysły animacji czytelniczej zaprezentowały autorki komunikatów z bibliotek woj. podkarpackiego (Krosno, Rzeszów, Przemyśl, Jasło, Łańcut, Jarosław, Ustrzyki Dolne i Mielec).

Niektóre z nich, np. „Cała Polska czyta dzieciom”, akcja zainicjowana przez Fundację ABCXXI w 1998 r. mimo ogólnopolskiego charakteru ma indywidualny przebieg i owocne rezultaty w polskich bibliotekach. Inne, np. integracja młodzieży z powiatów svidnickiego i krośnieńskiego zrealizowana przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w postaci konkursów: krajoznawczego i plastycznego miała charakter nowatorski. Wspólną cechą prezentowanych działań na rzecz popularyzacji książki dziecięcej jest wdrażanie skutecznych metod, także tych podpatrywanych u innych, aby dać dzieciom skrzydła, bo jak mówi rosyjskie przysłowie „Dusza bez książki jest jak ptak bez skrzydeł”, a konferencja - mamy nadzieję - taką rolę spełniła.

 

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony