Wędrówka po krainie nafty. Wystawa cennych zbiorów w Krośnieńskiej Bibliotece

11 października 2006 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbył się wernisaż wystawy Przemysł naftowy w kolekcjonerstwie.

Ciekawe i cenne medale, monety, banknoty prezentował Zbigniew Więcek - regionalista, antykwariusz, kolekcjoner. Autor m.in. albumów „Krosno na starych pocztówkach i dokumentach”, „Rymanów na starych pocztówkach i dokumentach”.

Pamiątkowe, okolicznościowe, rocznicowe medale ze zbiorów Zbigniewa Więcka popularyzują ważne wydarzenia związane z przemysłem naftowym. Wykonane zostały m.in. z okazji 125. rocznicy zapalenia lampy naftowej, 160. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci Ignacego Łukasiewicza, 40-lecia Instytutu Naftowego, 50-lecia Szkoły Naftowej. Medale zaprojektowali Maciej Syrek, Władysław Kandefer, Andrzej Samborowski-Zajdel, Krzysztof Chwaleba.

Na uwagę zasługują również banknoty i monety z motywami naftowymi. Na banknotach pochodzących m.in. z Indii i Peru umieszczona została platforma wiertnicza i maszyna wiertnicza. Na polskich banknotach o nominałach 50 zł i 100 zł pojawia się Ignacy Łukasiewicz i napis: 50-lecie Szkoły Naftowo-Gazowniczej w Krośnie. Interesujące są też monety polskie (z podobizną Ignacego Łukasiewicza) oraz monety z Rumunii, Nigerii i Azerbejdżanu.

Na wernisażu prezentowane były również kartki pocztowe pochodzące ze zbiorów Mariana Terleckiego - historyka, regionalisty, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie. Kartki te stanowią cenne źródło poznania początków i historycznego rozwoju przemysłu naftowego na terenie dawnej Galicji. Upamiętniają stare kopalnie ropy w Krośnie i okolicach, Jaśle, Gorlicach, Borysławiu. Przybliżają też rafinerie nafty m.in. w Drohobyczu, Gliniku Marianpolskim, Ustrzykach Dolnych. Wykonane są różnorodną techniką drukarską: czarno-białe, jednobarwne i podkolorowane - wielobarwne.

- Największy dorobek w rozmaitości i ilości pocztówek ma borysławskie zagłębie (...) Dorobek ten zawdzięcza znanym fotografom i wydawcom z Drohobycza i Borysławia (...) - mówił Marian Terlecki.

Borysław zasługuje na miano historycznej stolicy naftowego przemysłu. Tutaj według dokumentów najwcześniej przystąpiono do czerpania ropy z naturalnych wycieków. Pocztówki z zagłębia w Borysławiu dokumentują pionierskie wiercenia, przedstawiają stan kopalnictwa naftowego na początku XX wieku. Ukazują wielkie katastrofy naftowe, erupcje ropy i gazu, pożary odwiertów. Ilustrują warunki pracy ludzi nafty i warunki życia mieszkańców zagłębia.

Zbiór Mariana Terleckiego wzbogacają dodatkowo pocztówki z lat 1904-1939 ukazujące uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju i Rymanowie Zdroju.

Podczas wernisażu swoje zbiory (kufle) prezentował też Antoni Kubit - pracownik ZUN Naftomet w Krośnie, prezes Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Krośnie, inicjator wydania „Katalogu medali i innych wyrobów Krzysztofa Chwaleby - grawera z Krosna”.

Pamiątkowe kufle pochodzą z biesiad piwnych, w których kolekcjoner osobiście uczestniczył. Szklane kufle wyprodukowane zostały głównie przez Krośnieńskie Huty Szkła. Bogato zdobione kufle z glinki z podobizną Ignacego Łukasiewicza i herbem Krosna wykonano w Szklarskiej Porębie. Ciekawy jest też kufel porcelanowy „(Barbórka 1986)”, na którym umieszczono napis w języku arabskim w związku z podpisaniem polsko-algierskiej umowy.

Opisując eksponaty, Antoni Kubit przypomniał, że kufle z motywami naftowymi dotarły do Krosna ze Śląska. Podkreślił też, że tzw. karczmy piwne to nie tylko zabawa, każda karczma ma swój statut i rządzi się własnymi prawami, przed każdą karczmą komitet organizacyjny określa kształt kufla, decyduje też o motywach, jakie będą na nim umieszczone.

Wystawa Przemysł naftowy w kolekcjonerstwie czynna była do 6 listopada 2006 r.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony