Kowno, Troki, Wilno. Wspomnienia z wycieczki na kresy

W Czytelni Głównej Biblioteki 25 października 2006 r. odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Zdjęcia z pięciodniowej wycieczki na Litwę prezentował dr Tadeusz Łopatkiewicz, etnograf z wykształcenia, autor licznych artykułów z zakresu historii sztuki i ochrony zabytków.

Łopatkiewicz opowiadał o zwiedzanych miastach i ich zabytkach. Rozpoczął od zaprezentowania zdjęć z Kowna - miasta, które w okresie międzywojennym było stolicą Republiki Litewskiej.

W Kownie znajduje się kilka budowli gotyckich, m.in. Kościół Wniebowzięcia NMP - archikatedra wileńska, związana z fundacją wotywną Witolda, stojąca nad samym brzegiem Niemna. Na uwagę zasługuje również gotycki ratusz zwany Łabędziem Kowieńskim i ceglany gotycki budynek, tzw. Dom Perkuna.

W czasie prezentacji Łopatkiewicz akcentował polskie ślady na Litwie, m.in. w Kownie, gdzie praktykę nauczycielską odbywał Adam Mickiewicz. Budynek, w którym mieszkał poeta znajduje się przy rynku starego miasta.

Kolejne miejsce, o którym opowiadał prelegent to Pożajście. Znajduje się tam barokowy kościół ufundowany przez Krzysztofa Zygmunta Paca, konsekrowany w 1712 roku oraz zespół klasztorny, którym od 1990 r. opiekują się siostry św. Kazimierza.

Drugim miastem na trasie wycieczki były Troki położone między jeziorami Tataryszyki, Galwe i Luka. W XV wieku w Trokach wybudowano zamek obronny. Został on doszczętnie zniszczony w 1655 roku, odbudowano go po drugiej wojnie światowej.

Jak mówił Tadeusz Łopatkiewicz, przed II wojną światową Troki były ostoją Karaimów. Mniejszość ta do dziś mieszka w Trokach, pielęgnuje swoją kulturę, język i obyczaje.

Najważniejszym punktem wycieczki było Wilno, miasto położone w widłach Wilii i Wileńki.

Prezentując zdjęcia z Wilna, Łopatkiewicz wiele uwagi poświęcił nekropolii na Rossie. Tu pochowana jest m.in. matka Józefa Piłsudskiego. Na cmentarzu znajdują się też groby: A. Wiwulskiego, W. Syrokomli, J. Lelewela i innych.

Prezentował też zdjęcia z Ostrej Bramy, gdzie od wieków czczony jest siedemnastowieczny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

W Wilnie jest ponad trzydzieści kościołów. Te, które zwiedzali uczestnicy wycieczki w szczególny sposób związane są z kulturą polską, tak jak unicki klasztor bazylianów, gdzie więziony był Adam Mickiewicz.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej byli również w gotyckiej Cerkwi Św. Trójcy, Kościele Św. Trójcy, Kościele Św. Ducha, Kościele św. Anny.

Idąc śladami wielkich Polaków, zwiedzili m.in. Muzeum Mickiewicza w Zaułku Bernardynów i wiele innych miejsc świadczących o politycznych i kulturalnych związkach Polaków i Litwinów.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony