Miłosz - poeta wciąż odkrywany

Zadanie ma na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza poprzez realizację zróżnicowanych działań adresowanych do różnych grup odbiorców oraz inspirowanie do sięgania po utwory poety, popularyzację dorobku twórczego Miłosza, a także edukację młodzieży i włączenie mieszkańców Krosna w obchody Roku Miłosza.

Realizacja zadania obejmie cykl działań - zróżnicowanych ze względu na formę, jak i odbiorcę - realizowanych od kwietnia do października 2011 r., pozwalających zaznaczyć obchody Roku Czesława Miłosza w Krośnie.

Harmonogram realizacji zadania:

7 kwietnia - sesja popularnonaukowa: „Miłosz - w słowach, wspomnieniach, obrazach”. W sesji udział wezmą m.in.:

  • Andrzej Franaszek - literaturoznawca, krytyk, redaktor działu kulturalnego w „Tygodniku Powszechnym”. Zajmuje się twórczością współczesnych poetów polskich. W tym roku ukaże się biografia Cz. Miłosza jego autorstwa;
  • dr hab. Joanna Zach - historyk literatury, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Krytyki Współczesnej), autorka m.in. książki „Miłosz i poetyka wyznania”;
  • dr Stanisław Dłuski - autor siedmiu zbiorów poetyckich; za pierwszy, wydany w 1995 roku pt. „Stary Dom”, otrzymał nagrodę im. K. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki. Ostatnia jego książka - „Szczęśliwie powieszony” wydana została w ubiegłym roku w rzeszowskim wydawnictwie „Libra”. Na sesji przedstawi referat: „Patriotyzm i religijność Czesława Miłosza”.

30 czerwca - 31 sierpnia - wystawa w Wypożyczalni Głównej „Miłosz - świadek minionego wieku”.

15 września - promocja książki Agnieszki Kosińskiej „Miłosz i jego wiek - kalendarium”. Agnieszka Kosińska - absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyk literacki, bibliograf. W latach 1996-2004 sekretarka Czesława Miłosza. Kustosz mieszkania i archiwum poety. W 2010 roku wydała książkę „Rozmowy o Miłoszu”.

20 października - finał konkursu wiedzy „Miłosz - fakty i mity”.

Głównym organizatorem zadania jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie, współorganizatorem - Krośnieńska Biblioteka Publiczna.

Zadanie jest realizowane przy pomocy finansowej Gminy Krosno w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców miasta Krosna w 2011 roku z zakresu kultury.

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2022
P W Ś C P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Początek strony