Rozbudowa i digitalizacja regionalnych zasobów informacyjnych Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa już w Internecie!

Od 1 grudnia pod adresami www.kbc.krosno.pl oraz www.kbir.krosno.pl można korzystać z dwóch baz informacyjnych tworzonych przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w Krośnie w ramach realizowanego w 2009 roku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu pod nazwą „Rozbudowa i digitalizacja regionalnych zasobów informacyjnych Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej” o wartości 270 tys. zł z Programu MECENAT 2009.

Głównym celem zrealizowanego zadania była budowa systemu informacji regionalnej poprzez ucyfrowienie zasobów bibliotecznych i informacyjnych zasięgiem obejmujących Krosno i powiat krośnieński

Utworzona w ramach zadania Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa to kolejna polska biblioteka cyfrowa, która została utworzona w oparciu o system dLibra, najpopularniejsze obecnie oprogramowanie w Polsce wykorzystywane do budowy sieci regionalnych i instytucjonalnych bibliotek cyfrowych, zapewniające swoim użytkownikom wiele rozbudowanych możliwości, takich jak przeszukiwanie treści zgromadzonych zasobów według różnych kryteriów, grupowanie publikacji cyfrowych i nawigację w ich strukturze oraz rozbudowane możliwości określania zasad dostępu do zasobów. Digitalizacja materiałów odbywa się na profesjonalnym sprzęcie, zakupiony skaner jest w pełni bezpieczny dla zbiorów, m.in. pozbawiony szkodliwego promieniowania UV.

Pierwsze publikacje, które trafiły do Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej, pochodzą ze zbiorów własnych KBP, prywatnych zbiorów Mariana Terleckiego, a także Muzeum Rzemiosła w Krośnie – tu na uwagę zasługuje szczególnie cenny druk, pochodzący z 1778 roku Uniwersał Marii Teresy.

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa jest projektem otwartym – do tworzenia jej zasobów mogą przystąpić inne instytucje lub osoby prywatne zainteresowane publikowaniem swoich zbiorów w Internecie. W bibliotece cyfrowej mogą być publikowane dokumenty wszystkich typów – zarówno książki, czasopisma, druki ulotne, obrazy, a także całościowe wystawy czy prezentacje multimedialne.

Biblioteka cyfrowa umożliwia korzystanie ze zbiorów za pośrednictwem Internetu każdemu użytkownikowi, w dowolnym miejscu na świecie i w dowolnym czasie. Jest to rozwiązanie, które w najbliższej przyszłości stanie się być może standardem udostępniania zbiorów. Pewne ograniczenia wynikają z ustawy o ochronie praw autorskich – udostępniać publicznie można utwory dopiero 70 lat od śmierci twórcy; publikowanie utworów nowszych wymaga podpisania odpowiednich umów licencyjnych.

Obok biblioteki cyfrowej Krośnieńska Biblioteka tworzy bazę adresowo-faktograficzną, w której użytkownicy znajdą aktualne dane m.in. na temat szkół, prasy lokalnej i regionalnej, instytucji kultury, gmin w powiecie zasięgiem obejmując Krosno i powiat krośnieński. Baza ta ma za zadanie kierować do źródeł informacji tworzonych przez właściwe placówki i instytucje, stąd bezpośrednie linki do stron internetowych czy adresów mailowych, a także spisy bibliograficzne. Ważnym elementem tego serwisu będzie baza o twórcach związanych z regionem krośnieńskim. Każdy osoba zajmująca się czy to twórczością literacką czy plastyczną, będzie miała możliwość zaprezentowania swoich prac, natomiast dane biograficzne uzupełnione zostaną o bibliografię podmiotową-przedmiotową przygotowaną w oparciu o bazy bibliograficzne tworzone w Krośnieńskiej Bibliotece. Serwis będzie systematycznie aktualizowany i rozbudowywany.

Pierwsza prezentacja efektów realizowanego projektu odbyła się 3 grudnia w Bibliotece Gminnej w Krościenku Wyżnym z udziałem dyrektorów i kierowników gminnych bibliotek publicznych w powiecie krośnieńskim.

Utworzona Biblioteka Cyfrowa, jak również budowane bazy informacyjne to kolejna oferta Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej skierowana do mieszkańców Krosna i regionu krośnieńskiego, służąca podnoszeniu efektywności świadczonych usług bibliotecznych poprzez wykorzystanie nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w promowaniu zbiorów, zrealizowana ze środków pozyskiwanych ze źródeł zewnętrznych.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Początek strony