Pasje odkładane na później

Żeby stworzyć coś wielkiego, nowatorskiego, trzeba być młodym. Tylko wtedy ma się świeży i czysty umysł. Geniusz w powszechnym przekonaniu kojarzy się z młodością. To nie do końca prawda. Geniuszem można być także w późnym wieku.

Alfred Hitchcock nakręcił „Psychozę”, gdy miał 61 lat. Leonardo da Vinci doskonalił „Monę Lizę” latami, a ukończył mając 60 lat. Michał Anioł wyrzeźbił „Pietę” dla katedry florenckiej mając 78 lat, a genialną Pietę Rondanini obrabiał niemal do śmierci (zmarł mając 89 lat). Architekt Frank LIoyd Wright najlepsze budynki zaprojektował po 65 roku życia. Fiodor Dostojewski skończył pisać „Braci Karamzow” mając 59 lat. Co więc decyduje o tym, kiedy zaczyna się starość?

Nikt nie powie dziś o ponad sześćdziesięcioletnim człowieku, że jest starcem - on jest w kwiecie wieku. Ludzie żyją coraz dłużej, a starców jakby coraz mniej. Pomagają w tym lekarze, farmaceuci, dietetycy, gabinety odnowy biologicznej, a przede wszystkim - samo nastawienie do życia.

W naszej dyskusji (20 października 2016 r.) padły przykłady ludzi wielkich, tworzących w późnym wieku, ale chodziło nam głównie o przeciętnego człowieka, który jest już na tyle wolny, może wreszcie pomyśleć tylko i wyłącznie o sobie. A jeśli do tego posiada poczucie humoru, wewnętrzny spokój, wtedy już jest na dobrej drodze do odkrycia w sobie pasji. Pasji, która może dać wiele zadowolenia i satysfakcji.

Cyceron powiedział: „Zycie jest sztuką sceniczną ze źle napisanym ostatnim aktem”, ale nie zawsze tak musi być. Gdy życie przebiega na wielu płaszczyznach, nabiera sensu. Miej w życiu więcej zainteresowań. Nie bądź zawsze oficjalnym, czasami także się zabaw. Nie bądź po prostu inżynierem, urzędnikiem, dyrektorem - miej tak wiele zainteresowań, jak to tylko możliwe.

Osho (Bhagwan Shree Rajneesh), współczesny hinduski nauczyciel i mistrz duchowy, radzi:

Graj w karty, śpiewaj, tańcz, fotografuj, pisz wiersze. Znajdź wiele fascynacji w życiu, a wtedy osiągniesz bogactwo. Bo sens życia tkwi w bogactwie przeżytych doznań. .Nie pozwól, aby Twoje życie stało się martwym rytuałem. Niech będą chwile, których nie da się wytłumaczyć. Niech będzie parę tajemniczych rzeczy, które istnieją bez powodu. Pozwól sobie zrobić czasem coś, za co ludzie ocenią cię jako wariata. Człowiek w stu procentach zdrowy - jest martwy. Odrobina szaleństwa zawsze dostarcza radości.

Rola starszego człowieka jest trudnym zadaniem, ale gdy grana jest z talentem, to emanuje z niej spokój, mądrość, wolność. Niemal każdy stary człowiek chciałby stworzyć taką kreację, ale tylko niewielu ma na to wystarczająco dużo odwagi. Wielu natomiast sądzi, że zostali źle obsadzeni, że rola, która im przypadła, jest dla nich nieodpowiednia. Musimy odpowiedzieć na pytanie, czy spokój, mądrość to cechy tylko wyjątkowych ludzi? Jeśli stworzymy sobie świat pełen pasji, w którym można żyć godnie i radośnie, to podziw dla nas wzrośnie podwójnie - nie tylko za znakomite zagranie roli starego człowieka, ale również za mistrzowskie zagranie ostatniego aktu.

Tematem najbliższego Literackiego Forum Dyskusyjnego, 25 listopada br. (wyjątkowo w piątek) o godz. 17:00, będzie „Polska sztuka kobiet: Boznańska, Stryjeńska, Łempicka, Kobro”. Zapraszamy do Saloniku Artystycznego KBP (ul. Wojska Polskiego 41).

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony