Demokracja? To sposób myślenia.

Tematem naszego ostatniego spotkania (27 listopada 2014 r.) była demokracja. Jak ją postrzegamy w polskiej rzeczywistości? Temat - rzeka, ale po dwóch godzinach doszliśmy do konkluzji, że wciąż aktualne są słowa, które 200 lat temu wypowiedział Cyprian Kamil Norwid: „Umiemy się tylko kłócić, albo kochać, ale nie umiemy się różnić pięknie i mocno”.

Piękne Święto Dziękczynienia, które Amerykanie obchodzą uroczyście w ostatni czwartek listopada, jest przpomnieniem o szlachetności Indian, którzy dwunastoma indykami nakarmili umierających z głodu purytanów, przybyłych w XVI wieku z Anglii. Chcemy, bardzo chcemy takich szlachetnych postaw jednostek i całych grup, bo wtedy będziemy żyć lepiej.

„Demokracja nie jest idealnym ustrojem, ale pokażcie mi lepszy”. Miał rację Winston Chrchill, gdyż nie ma takiego ustroju, który zadowoliłby wszystkich.

Niewątpliwą zaletą demokracji jest możliwość wpływania obywateli na funkcjonowanie państwa, zapisana w konstytucji wolność słowa, wyznania, tolerancja, prawo wyboru, możliwość odwołania się od krzywdzących decyzji i wolność zrzeszania się; dostęp do informacji o działalności organów państwa i samorządu; zapewnianie porządku i stanowienie praw, które usprawniają funkcjonowanie państwa, gwarantują ochronę życia, nietykalność i wolność osobistą. Można mnożyć zalety demokracji, ale konstytucyjne zapisy nie wystarczą. Najważniejsze jest, aby każdy z nas był z urzodzenia demokratą, aby każdy był tolerancyjny i dobry. Dobry - to niemodne dziś słowo ma tutaj wielkie znaczenie.

Na nic zmiana ustroju i prawa, jakimi cieszymy się w demokracji, jeżeli nie potrafimy godziwe z nich korzystać. Brak tolerancji dla inaczej myślących, inaczej żyjących, a przede wszystkim brak empatii skutecznie sprawia, że ci „inni”, często słabsi, czują się odsunięci, wykluczeni. Dlatego widzimy powolność władzy, korupcję, która depcze zasady sprawiedliwości, jesteśmy świadkami gorszących kłótni partii politycznych, bierności, znieczulicy...

Może cierćwiecze to za mało, by nauczyć się demokracji? Ale czy można nauczyć się szacunku, toleracji i miłości do drugiego człowieka? Tym przecież powinna cechowć się demokracja. Nie chcemy więc utożsamiać się z wypowiedziami osób publicznych, które częstokroć odbiegają daleko od tych standardów.

Dyskusja o polskiej demokracji była ostnią w kończącym się roku. Przed mani nowe tematy, kolejne spotkania. Następne - w styczniu, już w 2015 roku. Zapraszamy jak zwykle na godzinę 17:00 do Saloniku Artystycznego Biblioteki. Temat spotkania podamy wkrótce.

Tymczasem wszystkim, szczególnie sympatykom Literackiego Forum Dyskusyjnego licznie odwiedzającym nasze strony, życzymy spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i wielu dobrych chwil w Nowym Roku.

Tamatem najbliższego spotkania Literackiego Forum Literackiego (czwartek, 29 stycznia 2015 r.) będzie „Konopnicka jakiej nie znamy”. Zapraszamy.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony