Choć różnym służymy bogom...

Od początku świata ludzie wierzyli, że musi być ktoś, kto kieruje ich losem.

Także większość współczesnych ludzi wierzy, że jest jeden bóg - stwórca świata, który opiekuje się nimi, nagradza za dobre uczynki, a za złe karze. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie wierzą w jednego boga, ale różnie wyobrażają sobie, jaki ten bóg jest i czego od nich oczekuje: jak mają się modlić, ubierać, co mają jeść i jak świętować. Przykład chłopca z rodziny muzułmańskiej. Modli się pięć razy dziennie, a przed każdą modlitwą musi w specjalny sposób umyć ciało, nie wolno mu jeść szynki ani schabowych kotletów. Jego siostra, gdy trochę podrośnie, nosi na włosach specjalną chustkę, związaną tak, że widać tylko buzię. Dniem świątecznym nie jest dla nich niedziela, lecz piątek.

W religii żydowskiej uroczyście obchodzi się sobotę (szabas), która właściwie zaczyna się w piątek po zmroku, a kończy w sobotę po zmroku. Zasiada się wtedy do uroczystej kolacji przy świecach, wcześniej wszystko musi być do niej przygotowane, aby nic nie zakłóciło świętego czasu - ani zajęcia domowe, ani telewizja.

Święto żydowskie Chanuka, inaczej zwane „świętem świateł” trwa aż osiem dni i upamiętnia cudowne wydarzenie po poświęceniu świątyni - niewielka ilość czystej oliwy paliła się przez osiem dni. Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia, dwóch drugiego itd., aż do ośmiu.

Dla niereligijnych żydów Chanuka przybrała formę świeckiego święta, podczas którego - na wzór Bożego Narodzenia - dzieciom daje się prezenty, w tym też gotówkę i słodycze (popularnym drobnym podarunkiem są czekoladki w kształcie monet). Chanuka jest ruchomym świętem; w tym roku zaczyna się 28 listopada.

W islamie po 30-dniowym poście (od wschodu do zachodu słońca), który ma na celu wzmacniać dyscyplinę wewnętrzną nastaje 3-dniowe święto Ramadan Bajram: ludzie odwiedzają się, składają życzenia i obdarowują prezentami. Ramadan przypada w dziesiątym miesiącu roku kalendarza księżycowego, a w tym roku zaczyna się 9 lipca.

Na świecie jest wiele religii, a każda z nich ma swoje piękne święta i obrzędy. Buddyści podczas święta Sandhi, obchodzonego w listopadzie przy pełni księżyca, czczą Wspólnotę Duchową gromadząc się i obdarowują prezentami. Wyznawcy hinduizmu maja święto Diwali (zwycięstwo światła nad ciemnością), obchodzone hucznie święto kilka dni w zależności od regionu. Wszyscy dzielą się słodyczami, obdarowują prezentami, śpiewają, tańczą, dekorują swoje domy, bydło, ulice, miasta są pełne huku i światła odpalanych petard.

Na całym świecie ludzie spotykają się, by razem przeżywać radość świąt. W tym czasie najważniejsza jest rodzina, wspólna rozmowa, przeżywanie modlitwy. Pamiętajmy o tym przeżywając swoje święta; że najważniejszym szczęściem dla ludzi - niezależnie od tego w co wierzą i jaki mają kolor skóry - jest żyć dobrze, cieszyć się miłością rodziny i dzielić się radością z bliskimi. Oby nie tylko w święta.

Na następne spotkanie, poświęcone życiu i twórczości Kazimiery Iłłakowiczówny, poetki, tłumaczki, sekretarki Józefa Piłsudskiego w 30. rocznicę jej śmierci, zapraszamy 21 lutego br. na godz. 17:00 do Saloniku Artystycznego Biblioteki.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony