Pyłek we wszechświecie

Od początku człowiek istnieje na Ziemi w ścisłym związku z przyrodą. Od zawsze pory roku, wschody i zachody słońca miały ogromny wpływ na jego życie, wyznaczały czas pracy i odpoczynku. To natura, obdarzając ludzi swymi dobrodziejstwami, pozwala na dostanie życie. Przyroda fascynuje, inspiruje, niepokoi, ale i przeraża, ma nierozerwalny związek z ludzkimi nastrojami - chociażby jak w wierszu Kazimierza Przerwy-Tetmajera „O wichrze, wichrze!”

O wichrze, wichrze! Wyrwij moją duszę
Z ciała i nieś ją w powietrzne głębiny!
Jak ptak tatrzański zwleczony w niziny
Ja na nizinach szarpię się i duszę.

Kędy chcesz, nieś ją szalonym podmuchem,
Rzuć gdzieś w pustkowiu dalekim, dalekim,
Nie chcę pamiętać, że jestem człowiekiem,
A nie swobodnym, wolnym, skrzydlanym duchem!

Nie ma dzieł literackich, w których nie występuje choć cząstka przyrody, raz w postaci groźnej i nieokiełznanej Matki-Natury, innym razem jako tło dla romantycznej miłości, jak w wierszu Bolesława Leśmiana:

W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem
Zapodziani po głowy, przez długie godziny
Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny.
Palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem.

Bąk złośnik huczał basem, jakby straszył kwiaty,
Rdzawe guzy na słońcu wygrzewał liść chory,
Złachmanionych pajęczyn skrzyły się wisiory,
I szedł tyłem jakiś żuk kosmaty

Duszno było od malin, któreś, szepcząc rwała,
A szept nasz tylko wówczas zacichał w ich woni,
Gdym wargami wygarniał z podanej mi dłoni
Owoce, przepojone wonią Twego ciała...

Od zarania dziejów przyroda karmiła człowieka, to Ona ubierała go i chroniła. Ludzie pierwotni czuli respekt przed siłami natury. Jednak z biegiem lat człowiek stawał się coraz bardziej samodzielny, niezależny, brał tylko w zamian nic nie dając; ba, wręcz bezmyślnie niszczył.

Ochrona środowiska jest nieodzowna dla utrzymania dalszej egzystencji różnych form życia na ziemi. To od naszej dalszej opieki nad Matką-Ziemią będzie zależeć nasze zdrowie oraz życie następnych pokoleń. Powinniśmy nie tylko chronić , ale także stwarzać dogodne warunki do odbudowania kruchego, jednocześnie istotnego dla człowieka środowiska. Powstałe dziury ozonowe, kwaśne deszcze, skażenie wody i gleby, topnienie lodowców oraz wiele innych negatywnych czynników wpływających na pogorszenie stanu środowiska - wymusiło na człowieku szukania ratunku przed tymi zagrożeniami.

Pojedyncze działania na rzecz ochrony przyrody, podejmowane były na świecie już w XIX wieku, ale dopiero w latach 70-tych 20. stulecia nastąpiło ożywienie świadomości i ujęcie problemu ochrony środowiska w polityce ekonomicznej wielu państw.

„Nie będzie nas - będzie las” - oby to porzekadło było zawsze na czasie! A może, jak w wizjach futurystycznych, żyjemy na wielkiej pustyni, bo zachłanność i głupota ludzka wzięła górę?

Następne spotkanie 18 października o godz. 17:00 w Saloniku Artystycznym Biblioteki. A dyskutować będziemy na temat Wakacji Statystycznego Polaka. Serdecznie zapraszamy.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony