Norwegia – kraina fiordów, wikingów i… trolli

Północna Europa, a w szczególności Norwegia, była kolejnym etapem naszych podróży bliskich i dalekich. O krainie słynącej głównie z fiordów, wikingów i trolli opowiadała Maria Twaróg. Spotkanie miało miejsce w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym 27 lutego 2018 r., a opowieści o tym zakątku Europy wysłuchali członkowie Klubu Podróżnika.

Norwegia była głównym punktem wycieczki, w której uczestniczyła nasza przewodniczka. Jej trasa wiodła przez Danię, Szwecję i krainę fiordów. Dwa pierwsze kraje stanowiły punkty przystankowe w podróży do głównego celu wyprawy. Pomimo krótkiego pobytu w tych państwach, nasza przewodniczka zdążyła zwiedzić kilka ciekawych i atrakcyjnych miejsc.

Szczególną uwagę zwróciła na XI-wieczną romańską katedrę Św. Piotra w szwedzkim mieście Lund. Samo miasto jest największym ośrodkiem akademickim w krajach nordyckich, w którym kształci się ponad 24 tys. studentów z całego świata. Katedra to obecnie świątynia luterańsko-protestancka, która oprócz funkcji typowo sakralnych, służy także jako miejsce nadawania tytułów naukowych oraz miejsce, w którym obchodzi się szwedzkie święta państwowe.

Lund było jednym z dwóch szwedzkich miast odwiedzonych przez Marię Twaróg. Drugim z nich było Malmö, będące trzecim pod względem ludności miastem w państwie trzech koron. Malmö słynie między innymi z wieżowca Turning Torso, będącym najwyższym budynkiem w Skandynawii. To miasto zachęca również XVI-wiecznym renesansowym zamkiem, w którym obecnie znajduje się muzeum historyczne oraz pięknym rynkiem z ratuszem, pomnikiem króla Karola X Gustawa i niezliczoną ilością kwiatów.

Drugim punktem przystankowym podczas podróży do Norwegii była Dania. W tym kraju nasza przewodniczka zwiedziła stolicę – Kopenhagę. Miasto kojarzone jest przede wszystkim z wielkim bajkopisarzem Hansem Christianem Andersenem. I właśnie jedna z bohaterek bajki Andersena jest symbolem miasta. „Mała syrenka”, której ponad metrowy posąg znajduje się w kopenhaskim porcie, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych świata. I właśnie od tego miejsca nasza przewodniczka rozpoczęła opowieść o stolicy Danii. Podczas krótkiego pobytu w mieście odwiedziła także Tivoli Gardens, będący drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie, otwartym w 1843 roku. Innym miejscem, które zwróciło szczególną uwagę opowiadającej, był zespół pałacowy Amalienborg, powstały w XVIII wieku, a obecnie będący oficjalną rezydencją duńskich monarchów. W pałacu znajduje się również muzeum poświecone kolejnym władcom kraju. Nasza przewodniczka odwiedziła również Nyhavn (Nowy Port) w centrum miasta, gdzie mieszkał m.in. Hans Christian Andersen.

Pomimo krótkiego pobytu w obydwu krajach, opowiadająca była nimi oczarowana. Duża ilość zabytków, piękne krajobrazy i niezwykła życzliwość mieszkańców sprawiła, że wizyta na długo pozostanie w jej pamięci. A to dopiero był początek pięknych i niezapomnianych widoków. Bo właśnie takie oferuje główny punkt wycieczki, jakim była Norwegia.

Podczas czterodniowego pobytu w kraju fiordów, nasza klubowiczka zapoznała się z kulturą, historią i zabytkami najważniejszych miast Norwegii. Swoją przygodę z krainą wikingów rozpoczęła od stolicy kraju – Oslo. To największe miasto Norwegii, liczące ponad 600 tys. mieszkańców, będące największym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i przemysłowym kraju. To także miasto z bogata historią, która sięga, według najnowszych odkryć archeologicznych, czasów przed 1000 r., a więc czasów wikingów. I właśnie muzeum związane z tym wojowniczym ludem było jednym z miejsc przybliżonych nam w trakcie spotkania. Uczestnicy wycieczki, w której udział brała nasza przewodniczka, odwiedzili Muzeum Łodzi Wikingów. To placówka prezentująca znalezione podczas prac archeologicznych łodzie skandynawskich wojowników z IX i X wieku. Najstarszy prezentowany obiekt ma wysokość około 10 metrów i jest długi na ponad 21 metrów.

Norwegia to nie tylko wikingowie, ale także sporty zimowe. To właśnie na terenie Oslo znajduje się jedna z najbardziej znanych w Polsce skoczni narciarskich – Holmenkollbakken (powszechnie: Holmenkollen). To na tej skoczni aż pięciokrotnie triumfował Adam Małysz (najwięcej w historii) i dzięki temu wyczynowi został nagrodzony medalem Holmenkollen oraz okrzyknięty „królem Holmenkollen”. Oslo to także park Vigelanda, w którym znajduje 212 rzeźb z brązu i kamienia, które łącznie przedstawiają 600 postaci. Największą atrakcją tego parku jest kolumna „Monolit”, licząca 14 m wysokości i przedstawiająca 121 postaci, próbujących przedostać się na jej szczyt. Rzeźba została wykonana z jednego bloku granitu, a wśród wyrzeźbionych postaci znajduje się również autoportret twórcy – Gustava Vigelanda.

Kolejnym odwiedzonym miastem było Bergen. To miasto leżące na styku Morza Północnego i Morza Norweskiego, zwane jest „bramą do fiordów”. To drugie pod względem wielkości miasto kraju jest największym portem rybackim Norwegii. Jego główną atrakcją jest Bryggen (Nadbrzeże) z szeregiem hanzeatyckich budynków mieszkalnych i handlowych, w których znajdują się dzisiaj sklepy z pamiątkami, restauracje i muzea. Obecna zabudowa jest w przeważającej części współczesną rekonstrukcją, ponieważ pierwotne budynki spłonęły podczas jednego z licznych pożarów. Ostatni z nich miał miejsce w 1955 r., kiedy to spłonęło 6 budynków, które zostały odbudowe w 1970 r. Bryggen zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r.

Ponieważ Norwegia jest nazywana krajem fiordów, nasza przewodniczka postanowiła skorzystać z okazji i udała się na rejs po najdłuższym fiordzie Europy – Sognefiord. Ma on długość ponad 200 km, a jego szerokość waha się od 1,5 do 6 km. Rejs po fiordzie był niezapomnianym przeżyciem dla uczestniczki wycieczki, a strome zbocza wynurzające się wprost z morskich głębin, stanowią jeden z najpiękniejszych widoków, jakie może nam zaprezentować natura.

Norwegia to nie tylko kraj najdłuższego fiordu w Europie, ale również największego lodowca w kontynentalnej części Europy. Jest nim Jostedal, liczący 1957 m n.p.m. W chwili obecnej niżej położone części lodowca narażone na topnienie, co grozi w każdej chwili oderwaniem się jego ramion od trzonu lodowca. Dlatego też władze wprowadziły tam zakaz wspinaczki.

Nasza przewodniczka przybliżyła zebranym sympatykom Klubu Podróżnika także jeden z wodospadów. Był nim Vettisfossen, którego wysokość sięga 275 m. i który pomimo swoich znaczących rozmiarów, jest dopiero 54 pod względem wysokości wodospadem w Norwegii.

Jednym z ostatnich punktów na trasie wycieczki była miejscowość Borgund. Słynie ona z kościoła klepkowego z 1150 r., który jako jedyny z takich kościołów w Norwegii, przetrwał w stanie nienaruszonym do dnia dzisiejszego. Jest to kościół drewniany pokryty gontem, a jego cechą charakterystyczna jest to, że został wykonany bez użycia choćby jednego gwoździa. We wnętrzu nie ma sztucznego oświetlenia, a za jedyne źródło światła służą koliste otwory. W Polsce istnieje również kościół takiego typu. Znajduje się on w Karpaczu, gdzie został przeniesiony w 1842 r. z norweskiej miejscowości Vang.

Norwegia to nie tylko fiordy, wodospady czy zabytki. To również kraina słynąca ze swoich najstarszych mieszkańców – trolli. I choć nasza przewodniczka nie spotkała na swojej drodze żadnego z nich żywego, to są one wszechobecne w mitologii i codziennym życiu mieszkańców Norwegii. Na ich wizerunki możemy się natknąć w przydomowych ogródkach, witrynach sklepowych czy w parkach. Istnieją w Norwegii regiony, w których przed tymi mieszkańcami ostrzegają nawet znaki drogowe. I tak jak w Polsce przy leśnych drogach na znakach widnieją wizerunki dzikiej zwierzyny, tak w Norwegii w jej dzikich regionach możemy zobaczyć znaki ostrzegawcze z wizerunkiem trolla.

Norwegia, tak i jak i cała Skandynawia, to jeden z najpiękniejszych zakątków Europy. Dzika, surowa przyroda, mnogość zabytków i niezwykle barwna historia zachęca do odwiedzenia tego regionu. Miejsca przybliżone przez Marię Twaróg stanowią jedynie niewielką część atrakcji, jakie czekają na zwiedzających w tej krainie. Całego piękna, jakie otacza tam podróżujących, nie sposób opisać słowami. To trzeba zobaczyć na własne oczy. I opowieść naszej przewodniczki z pewnością zachęci niejednego klubowicza do odwiedzenia ojczyzny wikingów, fiordów no i oczywiście… trolli. A może któryś z przyszłych podróżników będzie miał więcej szczęścia niż ona i spotka tego mitycznego mieszkańca Norwegii na swojej drodze?

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony