Suwalszczyzna – polski biegun zimna

Polski biegun zimna, bo tak często bywa nazywana Suwalszczyzna, był naszym kolejnym etapem podróży po Polsce i świecie. To o tym regionie naszego kraju opowiadały Ewa Nowak i Zofia Nycz na kolejnym spotkaniu w ramach Klubu Podróżnika. Spotkanie tradycyjnie miało miejsce w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym, a odbyło się 23 stycznia 2018 r.

Na samym początku spotkania nasze przewodniczki przybliżyły zebranym członkom historię tego niezwykle urokliwego zakątka północno-wschodniej Polski. Dzięki kilku słowom wstępu, poznaliśmy początki tego regionu, przybliżone zostało plemię Jaćwingów, zamieszkujące tę okolicę do XVI wieku oraz zwrócono naszą uwagę, by nie łączyć Suwalszczyzny z Mazurami. Tych wszystkich wstępnych informacji wysłuchaliśmy przy słowach piosenki pt. „Augustowskie noce” śpiewanej przez Marię Koterbską.

Zwiedzanie Suwalszczyzny rozpoczęliśmy od powiatu augustowskiego i jego stolicy. Augustów to miasto założone w XVI wieku. Jak głosi legenda, jest ono położone w miejscu, w którym król Zygmunt II August i jego przyszła żona Barbara Radziwiłłówna odbywali tajemne schadzki. Jest ono położone nad rzeką Klonownicą, która to została wpisana do Księgi Guinnessa jako jedna z najkrótszych rzek świata. Miasto posiada liczne zabytki datowane na XIX i początek XX wieku. Do najbardziej znanych należy Kanał Augustowski, wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to kanał wodny łączący dopływy Wisły z Bałtykiem. W 2007 roku został on uznany za pomnik historii. Do innych znaczących zabytków Augustowa można zaliczyć m.in.: budynek Starej Poczty (obecnie Szkoła Muzyczna) z 1829 roku; budynek Zarządu Portu z tego samego roku czy tez zabytkowa kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta 28 – jeden z najstarszych zachowanych budynków w mieście, w którym w grudniu 1812 roku nocował Napoleon Bonaparte. Powiat augustowski to nie tylko sam Augustów. To również mniejsze i większe miejscowości z licznymi zabytkami i miejscami wartymi zobaczenia. Nasze przewodniczki przybliżyły nam m.in. Lipsk z sięgającym XVI wieku układem przestrzennym, zabytkowym cmentarzem żydowskim czy też Kopcem Wolności z lat dwudziestych XX wieku. Na terenie Lipska znajdują się również schrony bojowe tzw. Linii Mołotowa, ciągnącej się wzdłuż granicy radzieckiej z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski w 1939 roku.

Suwalszczyzna kojarzona jest również jako miejsce letniego wypoczynku. To w to miejsce przyciąga wczasowiczów Wigierska Kolej Wąskotorowa, która co roku cieszy się nieprzemijającą popularnością. Atrakcja ta została oddana do użytku w 1916 roku i do 1989 roku służyła do przewozu drewna, pozyskiwanego w okolicznych lasach. W roku 1991 została wpisana do rejestru zabytków, a po trwającym dwa lata remoncie, od 2001 roku służy do przewozu turystów. Region ten słynie z licznych rezerwatów przyrody, znajdują się tutaj dwa parki narodowe (Biebrzański Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy) oraz dwa parki krajobrazowe (Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, Suwalski Park Krajobrazowy). Turystów przyciągają tu również jeziora, wśród których najbardziej znane to jezioro Hańcza oraz jezioro Wigry. Suwalszczyzna to w końcu region z trudną i krwawą historią. To tutaj miały miejsce wydarzenia zapisane jako jedna z czarnych kart historii naszego kraju, tzw. obława augustowska. Jedną z najbardziej doświadczonych miejscowości w trakcie tych wydarzeń było miasteczko Giby i jego okolice. Ta niewielka letniskowa miejscowość, leżąca nad rzekami Marycha i Czarna Hańcza, była świadkiem obławy. W lipcu 1945 roku oddziały Armii Czerwonej, Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowały prawie 2000 mieszkańców Gibów i okolic. Do domu nie wrócił co trzeci aresztowany, a miejsce pochówku zaginionych do dnia dzisiejszego nie jest znane. W dowód pamięci aresztowanych i zaginionych w 1987 roku wybudowano pomnik, a w 1991 roku powstały symboliczne mogiły i tablice pamiątkowe.

Te kilka pokrótce przywołanych miejsc to nie wszystkie atrakcje, jakie przybliżyły nasze przewodniczki. Ale już na tych przykładach widać, iż Suwalszczyzna to zakątek wart zobaczenia. To region, w którym na tle atrakcyjnej i zachwycającej przyrody oraz niezliczonych zabytków można przekonać się, jak kręta i pełna zwrotów jest historia naszego kraju. Tak jak w wielu innych miejscach Polski, także i tu odnajdujemy ślady XVI-wiecznej potęgi naszego kraju, jego upadku i czasów napoleońskich, a także jakże ciężkich czasów z pierwszej połowy XX wieku. To z pewnością miejsce, które dzięki przybliżeniu przez Ewę Nowak i Zofię Nycz znajdzie się na trasie wakacyjnych wypraw niejednego członka naszego Klubu Podróżnika. I, jak zapewniały nasze przewodniczki, z pewnością nikt nie poczuje się zawiedziony.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony