Od zielonego Wiednia po krainę wiecznych śniegów

Począwszy od zielonego Wiednia poprzez muzyczne miasto, jakim jest Salzburg, aż po ośnieżone szczyty Alp wiodła nasza kolejna wyprawa podczas spotkania w Klubie Podróżnika. Przez te urokliwe miejsca poprowadziła nas Ewa Nowak. Spotkanie odbyło się 23 maja 2017 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym i zgromadziło sporą liczbę odbiorców, ciekawych nowych opowieści o atrakcjach turystycznych Europy.

Wiedeń kojarzy się przede wszystkim z majestatycznymi pałacami, będącymi w przeszłości rezydencjami cesarskimi oraz znaczących rodzin wiedeńskich. Ale stolica Austrii to także miasto, gdzie dominuje zieleń. Ponad połowę jego powierzchni zajmują tereny zielone: ogrody pałacowe, parki czy lasy. To m.in. dzięki panującej wszędzie zieleni, miasto od paru lat zajmuje I miejsce w rankingu miast najlepszych do zamieszkania. W Wiedniu znajduje się ponad 2000 obszarów zielonych, przez co śmiało można go nazwać zielonym miastem. W trakcie pobytu w stolicy Austrii Ewa Nowak miała okazję zobaczyć parę ciekawych miejsc. Jednym z nich był Dom Hundertwassera (Hundertwasserhaus, w którym wszystkie ściany, podłogi czy sufity są pofalowane lub niesymetryczne. Miejsce to stanowi jedną z najbardziej znanych i licznie odwiedzanych atrakcji turystycznych na mapie Wiednia. Na jego elewacji, jak to w zielonym mieście, dominuje różnego rodzaju roślinność, której nie brakuje również na dachu budynku. Innym ciekawym i zaskakującym miejscem jest spalarnia odpadów w wiedeńskiej dzielnicy Spittelau. Ten obiekt, tak jak Dom Hundertwassera, również został zaprojektowany przez znanego architekta Friedensreicha Hundertwassera. Sam budynek spalarni powstał na przełomie lat 60. i 70. XX w. jako zwykły, nieatrakcyjny budynek przemysłowy. Jednak po pożarze w 1987 r. został odbudowany, a dzięki temu, że projekt architektoniczny został powierzony Hundertwasserowi, zamienił się on w radosny, wielokolorowy budynek, przyciągający wzrok rzeszy turystów. Dzięki kolorowym fasadom czy kominowi w kształcie minaretu, ciężko jest uwierzyć, że za murami odbywa się proces segregacji i spalania odpadów. Dzięki tym zabiegom oraz, jak w przypadku Domu Hundertwassera, wszechogarniającej zieleni, jest to miejsce przyjazne dla środowiska i doskonale wkomponowane w otoczenie. Podczas swojego pobytu w Wiedniu Ewa Nowak oprócz podziwiania niezwykłej architektury Friedensreicha Hundertwassera zobaczyła, a dzięki temu opowiedziała zebranym również o Parku Miejskim (Stadtpark)) ze złotym pomnikiem Johanna Straussa syna. Obiekt ten jest jednym z najchętniej fotografowanym pomnikiem na świecie. Jak powiedziała nasza przewodniczka, być w Wiedniu i nie zobaczyć tego miejsca to grzech. Oprócz figury Straussa, w Parku Miejskim możemy odnaleźć posągi kompozytorów Franza Schuberta, Franza Lehára, Roberta Stolza, Antona Brucknera, malarza Hansa Makarta czy też burmistrza Wiednia Andreasa Zelinki. To tylko niektóre z wielu pomników znajdujących się w tym miejscu, będącym pierwszym parkiem publicznym w stolicy Austrii.

Po krótkim pobycie w Wiedniu, Ewa Nowak udała się do Salzburga. Miasto to nazywane jest Rzymem Alp, ale również miastem muzyki. To w tym mieście urodził się jeden z najsłynniejszych kompozytorów Wolfgang Amadeusz Mozart, jak również Herbert von Karajan uznawany za najlepszego dyrygenta w historii. To również miejsce narodzin Josepha Mohra, autora najsłynniejszej kolędy świata „Cicha noc”. Już te trzy nazwiska pokazują nam, że Salzburg śmiało można nazwać miastem wielkich muzyków. Ale to nie tylko z tego powodu jest ono tłumnie odwiedzane przez turystów. To także miejsce z licznymi i cennymi zabytkami, stanowiącymi niezwykłą atrakcję dla odwiedzających. Nasza przewodniczka przybliżyła nam niektóre z nich. Do najstarszych zabytków Salzburga należy klasztor św. Piotra, założony przez św. Ruperta w 696 r. Jest to prawdopodobnie najstarszy klasztor na świecie. Mieści się w nim najstarsza austriacka biblioteka licząca m.in. 800 manuskryptów, z których najcenniejszym jest Verbrüderungsbuch. Jest to księga zawierająca spis i informacje na temat zakonów w działających w średniowieczu i została zdeponowana w klasztornej bibliotece w 784 r. przez św. Wirgiliusza z Salzburga. Innym zabytkiem licznie odwiedzanym przez turystów jest pochodzący z XI w. zamek-forteca Hohensalzburg, który jest jednym z największych średniowiecznych zamków w Europie. Na jego terenie znajduje się wybudowana w 1496 r. prymitywna kolejka linowo-terenowa, mającą za zadanie usprawnić dostarczanie towarów na wzgórze, na którym zbudowano twierdzę. Kolejka ta działa do dnia dzisiejszego i jest prawdopodobnie najstarszą kolejką tego typu na świecie, przez co stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Jak wspomniała na początku nasza przewodniczka, Salzburg to rodzinne miasto Mozarta. Do dziś zachowała się kamienica będąca miejscem narodzin i pracy kompozytora, znajdująca się pod numerem 9 przy Getreidegasse - głównej ulicy zabytkowego centrum Salzburga, które to zostało w 1996 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do innych ważnych zabytków miasta należą m.in.: klasztor Nonnberg, barokowa architektura miasta z wieloma kościołami, katedra (Salzburger Dom) cmentarz św. Piotra Petersfriedhof), pałac arcybiskupów Salzburga (Salzburger Residenz). Już ta lista zabytków pokazuje, jak wiele cennych obiektów można, a nawet trzeba zobaczyć w Salzburgu. Zwiedzanie miasta połączone z muzyka Mozarta sprawia, że kto raz tam się znalazł, z wielką przyjemnością chce tam wrócić.

Z Salzburga Ewa Nowak udała się do miejscowości Bruck, z której to wyruszyła malowniczą Alpejską Drogę Wysokogórską Grossglockner (Grossglockner Hochalpenstrasse) w stronę Wysokich Taurów, by dotrzeć na lodowiec Pasterze. Już sama jazda tą drogą przyniosła Ewie Nowak niezapomniane przeżycia. Wiedzie ona przez najwyższe partie Alp, a na jej końcu znajduje się najwyższy szczyt Austrii Grossglockner liczący 3798 m n.p.m. Droga ta jest najbardziej malowniczą drogą w Austrii, wijącymi się serpentynami na przestrzeni około 50 km pokonujemy prawie 1800 metrowe przewyższenie. Wzdłuż trasy znajdują się liczne restauracje i punkty widokowe. Nasza przewodniczka dotarła do jednego z najpopularniejszych z nich - Franz Josefs Höhe. Roztacza się z niego niesamowity widok na lodowiec Pasterze, najdłuższy, liczący prawie 10 km, w Alpach Wschodnich. Ewa Nowak przybliżyła zebranym ciekawostki związane z tym miejscem oraz opisała jego charakterystyczne cechy. Jedna z ciekawostek dotycząca lodowca jest związana z krośnianką Izabelą Zatorską. Nasza biegaczka górska w 2003 r. wygrała tutaj bieg górski zaliczany do Pucharu Świata. Zebrane osoby były pod niesamowitym wrażeniem, gdy usłyszały, że w przeciągu 2 godzin jazdy autokarem krajobraz tak diametralnie się zmienia. Turyści wyjeżdżają z miejsca, gdzie panuje zieleń, a podróż kończą w miejscu, które bardziej przypomina krajobraz Arktyki niż Środkowej Europy.

Ostatnimi miejscami, jakie zostały przybliżone zebranym, były małe alpejskie miejscowości będące głównie ośrodkami narciarskimi oraz uzdrowiskami. Jednym z takich miejsc było miasto Bischofshofen ze słynną skocznią narciarską, na której corocznie odbywa się jeden z konkursów skoków narciarskich z cyklu Turnieju Czterech Skoczni. Inną przybliżoną miejscowością było Sankt Gilgen, położone nad malowniczym jeziorem Wolfgangsee. To typowa alpejska miejscowość uzdrowiskowa słynna m.in. z tego, że w niej urodziła się matka Mozarta. Naszą przewodniczkę urzekła w Sankt Gilgen mnogość kwitnących pelargonii oraz wspaniałe wille. Nieopodal znajduje się nie mniej słynne uzdrowisko Bad Ischl. To tutaj po raz pierwszy w 1853 r. spotkali się cesarz Franciszek Józef i jego przyszła małżonka Elżbieta Bawarska. To także uzdrowisko, w którym chętnie przebywali wielscy kompozytorzy, tacy jak Johann Strauss, Franz Lehár czy Johannes Brahms. To też w końcu miejsce, w którym 28 lipca 1914 r. cesarz Franciszek Józef podpisał akt wypowiedzenia wojny Serbii, co stanowiło preludium do wybuchu I wojny światowej.

Przemierzając trasę od zielonego Wiednia po alpejską krainę wiecznych śniegów obcujemy ze wszystkimi strefami klimatycznymi i wegetacyjnymi, jakie można spotkać od Arktyki po Austrię. Na przestrzeni niespełna 300 km każdy znajdzie miejsca, które go zachwycą i na długo nie pozwolą o sobie zapomnieć. Od wspaniałych zabytków Wiednia i Salzburga poprzez zielone pastwiska u podnóża Alp aż po ośnieżone i zlodowaciałe szczyty górskie. Ta różnorodność, której byliśmy świadkami podczas opowieści naszej przewodniczki, zachęciła niejednego klubowicza do przemierzenia podobnej trasy, jaką ma za sobą Ewa Nowak. A na następne spotkanie w ramach Klubu Podróżnika zapraszamy już 30 maja do Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego. Tematem ostatniej prelekcji przed wakacyjną przerwą będzie Medziugorie, miejsce znane z cudownych objawień.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony